Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Tyczynie

„Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie”

27-02-2020

26.02 br. w Saloniku Literackim odbyło się kolejne spotkanie DKK działającego przy MiGBP w Tyczynie. Tym razem klubowiczki miały możliwość rozmowy o książce Barbary Goldsmith pt. „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie”.

 

Wszystkie zgodnie stwierdziłyśmy, że noblistka była niesamowitą kobietą, o wyjątkowym umyśle, która weszła (nie bez trudności) w świat do tej pory zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Dobrze pasję Marii odzwierciedla tytuł książki, bowiem dla Polki, obdarzonej niezwykłym geniuszem, praca nad promieniotwórczością była prawdziwą nie tylko pasją, ale i obsesją. Być może ułatwiała jej to akceptująca postawa męża - Piotra, który na każdym kroku, podczas licznych wykładów i wypowiedzi, podkreślał, że Maria była samodzielna w swoich odkryciach. Jej prestiż jako wybitnego naukowca nie podobał się wielu naukowcom-mężczyznom, którym z trudem przychodziło traktowanie pani Curie jak równym sobie. Podczas dyskusji wspólnie stwierdziłyśmy, że Skłodowska jako mama nie sprawdziła się, mimo że bardzo dbała o wszelkie potrzeby „fizyczne” swoich córek. Dziewczynkom brakowało jednak uwagi i obecności matki przy sobie, szczególnie młodszej córce Ewie, która przejawiała zdecydowanie inne zainteresowania niż jej starsza siostra Irena i sławna mama. Odkryciem dla nas była informacja, że Curie cierpiała na depresję. Pewnie dlatego ma smutny wyraz twarzy na zachowanych zdjęciach. Niewątpliwie choroba wpływała negatywnie na jej codziennie funkcjonowanie jako żony i mamy. Może właśnie „odskocznią” od jej udręczeń psychiki i duszy było całkowite poświęcenie się nauce aż do utraty zdrowia… Autorka w swojej książce kreśli obraz wybitnie utalentowanej kobiety, dzięki której mogła rozwinąć się medycyna; kobiety, która własnym geniuszem wywalczyła sobie ważne miejsce w świecie zdominowanym wówczas przez mężczyzn.

 

Agnieszka Janda Moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: