Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Tyczynie

"Rana"

29-09-2020

22.09. br. po wakacyjnej przerwie odbyło się kolejne spotkanie DKK. Po raz pierwszy w historii istnienia naszego klubu dyskutowałyśmy o powieści kryminalnej.

 

Wybór padł na „Ranę” Wojciecha Chmielarza. Mimo że książka nie przypadła nam do gustu, rozmowy były bardzo ciekawe i dotyczyły wielu kwestii. Po pierwsze autor nakreślił świetne, pogłębione psychologicznie sylwetki bohaterów. Czytelnik ma możliwość poznania ich wewnętrznego świata, motywów ich działania – tak pozytywnych, jak i negatywnych. Każdy z bohaterów tej książki w jakiś sposób był poranionym człowiekiem. Tytułowa rana to niezagojone, nieprzepracowane zranienia, które wpływają na życie bohaterów. Rozmawiałyśmy także o szkolnictwie prywatnym (dzieci dwóch klubowiczek ukończyły prywatne szkoły średnie), o jego zaletach, ale i wadach. Próbowałyśmy też utożsamić się z jednym z bohaterów książki. Nie było to proste zadanie, bo większość pierwszoplanowych postaci literackich jest negatywna. Swoją uwagę skupił na nas Gniewomir – nastolatek z zaburzeniami, którego nikt nie próbuje zrozumieć i okazać pomocy. Na końcu powieści to właśnie on – traktowany przez wszystkich z pobłażliwością – okaże największą dojrzałość. W odczuciu klubowiczek akcja w końcowych rozdziałach powieści nadmiernie przyspiesza, przez co odniosły wrażenie, że autor pisał tę część książki w pośpiechu – byle szybciej doprowadzić akcję utworu do rozwiązania. Po spotkaniu utwierdziłyśmy się w przekonaniu, by nie wybierać powieści kryminalnych jako lektur na nasze spotkania DKK. Powód jest zwyczajny (absolutnie nie dotyczący twórczości samego Wojciecha Chmielarza) – po prostu nie lubimy „kryminałów”. Jednak – jak przystało na wytrawnych czytelników – chciałyśmy przeczytać coś innego niż do tej pory.

 

Agnieszka Janda – moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: