Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Błażowej

Spotkanie autorskie z Magdą Stachulą

22-11-2021

Spotkanie autorskie z Magdą Stachulą

 

29 października 2021 r. w błażowskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Magdą Stachulą. Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjnego Klubu Książki, do którego biblioteka należy od paru lat. Sytuacja w kraju pozwoliła nam na to, aby czytelniczki mogły na żywo spotkać się z naszym gościem. Pisarka urodziła się w 1982 roku w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie Ukończyła studia na kierunku judaistyki na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim. Zanim została pełnoetatową pisarką, przez kilka lat pracowała w firmie zajmującej się importem kamer do monitoringu. Mieszka w Krakowie, ma męża i dwóch synów. To pisarka specjalizująca się w thrillerach psychologicznych. Na swoim koncie ma takie książki jak: ,,Idealna”, ,,Trzecia”, ,, W pułapce”, ,,Oszukana”, ,,Strach ,który powraca”, ,,Odnaleziona” opowiadania ,,Zakochane zakopane”, ,,Zakochane zakopane latem”, ,,Zabójcze święta”, ,,Zima w Pensjonacie pod Bukami”, ,,Awers”. Udowodniła również, że doskonale odnajduje się w roli autorki dla dzieci, które zachwycą także dorosłych czytelników Najnowsza książka, nosi tytuł ,,Ekipa na tropie”.

 

Już w dzieciństwie marzyła o tym, by pisać. Nie miała, niestety, czasu na realizację swoich planów, a pomysł pierwszej książki narodził się w niej podczas urlopu macierzyńskiego. Napisała ją w niespełna trzy miesiące. Po podpisaniu umowy i sukcesie wydanej pozycji autorka postanowiła zrezygnować z pracy, by poświęcić się wyłącznie pisaniu.

 

Debiutem literackim Magdy była powieść „Idealna” wydana w 2016 roku. Zdobyła nią rzesze fanów, którym spodobało się jej podejście do thrillera psychologicznego. Główna bohaterka książki Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć. Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Thriller ten został okrzyknięty pierwszym polskim domestic noir, a książka została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników oraz krytyków literackich i szybko zdobyła status bestsellera. Została uznana za jeden z pięciu najlepszych debiutów 2016 roku według czytelników magazynu kryminalnego „Pocisk”, a w lutym 2017 roku została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2016, konkursie organizowanym przez portal lubimyczytać.pl w kategorii sensacja/kryminał/thriller. W listopadzie 2017 roku książka została wydana w Czechach pt. „Mazací tramvaj”, a w styczniu 2018 roku miała miejsce włoska premiera książki „La donna perfetta”. Pisarka zdradziła nam, że na podstawie książki powstanie film.

 

Idealna tak się spodobała, że autorka dopisała drugą część pt. ,,Strach, który powraca”, bo jak sama wspomina nigdy nie zamyka się na jednej części, a otwarte zakończenia to jej specjalność. Kto wie, może kiedyś zapragnie napisać kolejną część.

 

Najlepiej czuje się w thrillerze psychologicznym i na ten moment nie myśli o odpłynięciu w inne rejony literackich gatunków. Lubi eksperymentować, dlatego czasami przyjmuje propozycje o napisaniu opowiadania do antologii w kobiecym stylu czy typowo kryminalnym. Mimo wszystko w tych historiach największy nacisk kładzie na charakterystykę psychologiczną bohaterów, ich motyw działania, a więc to, co w thrillerze najważniejsze. Uważa, że popularność thrillerów psychologicznych wynika z tego, że lubimy się bać, oczywiście gdy nie dotyczy to nas samych. Czytamy mroczną historię i siedząc pod ciepłym kocem w bezpiecznym miejscu patrzymy, jak główny bohater radzi sobie z problemami. W nurcie domestic noir charakterystyczna jest narracja pierwszoosobowa, która pozwala z napięciem śledzić każdy krok bohatera, więc mamy tu typowe podglądactwo, które, co ciekawe, także samo jest motywem przewodnim książek w nurcie domestic noir – pisarka często do tego nawiązuję, a więc czytelnik może poczuć się niemal jak sam bohater książki. Dotyka mrocznej prawdy, podgląda, wchodzi do życia drugiego człowieka. Dodatkowo czas teraźniejszy użyty w narracji thrillerów sprawia, że czytelnik czuje napięcie, które towarzyszy bohaterowi, dzięki temu głęboko wchodzi w jego historię. Poruszanie w thrillerach psychologicznych aktualnych problemów współczesnego świata, pokazywanie wpływu technologii na nasze życie sprawia, że od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością, bo możemy w tych historiach odnaleźć część naszego życia.

 

Wszystkie jej książki napisane są w podobnych klimatach i wszystkie znajdują się w błażowskiej bibliotece.

 

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Czytelniczki zadawał pytania odnośnie bohaterów książek. Nie zabrakło również dedykacji na książkach, które czytelniczki zakupiły u pisarki. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym czytelnikom, a zwłaszcza naszemu głównemu bohaterowi spotkania, pani Magdzie, która zechciała przyjechać i przybliżyć nam swoją twórczość.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: