Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Boguchwale

Książki Katarzyny Ryrych

22-09-2021

„Katarzyna Ryrych i jej bohaterowie na Suszyckich 13”.

 

Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki „Miejscówka” w Boguchwale, inspirowane książkami Katarzyny Ryrych. Tradycją stało się już w Dyskusyjnym Klubie Książki „Miejscówka” w Boguchwale, że zanim znani i lubiani przez młodych czytelników pisarze odwiedzą Rezydencję Literacką Boguchwały, najpierw czytelnicy „spotykają się” z ich bohaterami. I są to naprawdę ciekawe spotkania, podczas których „pojawia się” plejada literackich gwiazd, bardziej lub mniej lubianych przez czytelników. Podobnie było 8 września 2021 roku, kiedy to młodzi czytelnicy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale na swoje kolejne spotkanie DKK „Miejscówka” postanowili zaprosić bohaterów Katarzyny Ryrych – krakowskiej pisarki, anglistki i malarki.

 

I było to spotkanie niezwykle udane, bo za pośrednictwem platformy Teams realizowane. Na życzenie młodych czytelników Biblioteki Dziecięcej w Boguchwale pojawili się bohaterowie oryginalni, ale o dobrym sercu, z trudem przecierający szlaki do swoich marzeń, wytrwale szukający akceptacji bliskich i… rówieśników.

 

Pewnie już nie możecie doczekać się, by ich osobiście poznać? Z przyjemnością Wam to ułatwimy. Poznajcie Kornelię i Krystiana – bohaterów powieści „Pas startowy”, którzy wbrew dobrze ustawionym rodzicom i ich planom, wybierają własny „pas startowy”, realizując swoje marzenia jako… „dzikie samoloty”. Kornelia postanawia grać na skrzypcach, to co chce, i dla widowni, którą sama wybierze, np. w domu opieki, dla ukochanej Baboli. A Krystian? Krystian wybiera życie bez kłamstw i bez zdrad, stając się życiowym przewodnikiem dla swojej samotnej matki.

 

Kornelia i Krystian zbyt szybko musieli dorosnąć, podobnie jak Agata – bohaterka powieści „Mała Jerzego”, stale pozostająca w cieniu ojca, uznanego przez lokalną społeczność fotografika. Dziewczyna na wszystkich swoich potencjalnych adoratorów patrzy przez pryzmat przystojnego ojca. Ojca, który tkwi w nieudanym związku, i który stale poszukuje… miłości. Agata musi szybko zmierzyć się z dorosłością, zaakceptować chorobę matki i swoją nową, przyrodnią siostrę – Amour, dla której staje się… matką.

 

Życie nie jest lekkie, prawda? Doświadcza tego Witek – bohater powieści Katarzyny Ryrych pt. „Jasne dni, ciemne dni”. W jego przypadku tych jasnych dni jest o wiele mniej, bo codzienność wypełniają ciemne. I tak jest od dwóch lat, tj. od czasu, gdy w wypadku samochodowym zginęła jego siostra – Magda. To zresztą nie koniec rodzinnych kłopotów Witka, bo nadal tragiczny jest stan jego ojca, który po tym wypadku wciąż przebywa w szpitalu, i z którym chłopiec nie ma kontaktu. Witek staje się nieformalnym opiekunem młodszej siostry – Bąka, bo matka wciąż nie może otrząsnąć się z żałoby, a babcia choruje na alzheimera. To nowy i… bardzo uciążliwy kłopot dla Witka, który musi teraz o wszystkim pamiętać. Ale z pomocą Koty – nowej sympatii, wszystko staje się dla chłopca prostsze i jaśniejsze.

 

A teraz zapraszamy Was na małą podróż w czasie. Podróż do… Nowej Huty. Mieszka tam Zyga – nastoletni bohater powieści „Denim blue”. Powieści, w której Katarzyna Ryrych pokazała tęsknotę bohatera do markowych dżinsów. Takich, które można kupić tylko w Pewexie lub w komisie. A to jest bardzo kosztowne, i nie każdy może sobie na to pozwolić. Zyga zbiera więc butelki, porzucone na łąkach i na piknikach, a nawet… sprzedaje koński nawóz. W swym marzeniu Zyga może liczyć na pomoc Bibasa – kolegi z klasy oraz swojej sympatii Czarnej Owcy. I co istotne, chłopiec nie myśli tylko o sobie, ale pomaga finansowo starej ciotce oraz rodzicom. Fajny ten Zyga! Prawda?

 

Podobnie jak Julka, bohaterka powieści „Za wszelką cenę”, która podczas wakacyjnej podróży do Italii próbuje rozwikłać rodzinne tajemnice sprzed wielu lat. Dla tej dziewczyny wyprawa do Włoch jest nie tylko wspaniałą przygodą, ale także okazją do poznania na nowo babci oraz samej siebie. I te włoskie klimaty… Koniecznie musicie je poznać! Za wszelką cenę!

 

Bohaterowie Katarzyny Ryrych już czekają, żeby się z Wami spotkać. A są oni zachwycający. W każdej z kilkudziesięciu książek autorki… Czytelnikom, którzy czytając tę relację jeszcze nie zdecydowali po którą książkę tej pisarki sięgnąć, radzimy: „najlepiej przeczytać wszystkie… i po kłopocie”. Katarzyna Ryrych ma ten dar, że pisze dla wszystkich. I dla tych w wieku plus minus szesnaście. I dla tych troszkę młodszych, tzw. drobiazgu. Dlatego nie ma na co czekać, tylko… czytać.

 

Oczywiście – czytać książki Katarzyny Ryrych. Bo te są najlepsze…

 

Irena Jakubiec Moderator DKK „Miejscówka” w Boguchwale

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: