Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

"Betonoza"

14-09-2021

Na zakończenie upalnego lata klubowicze z Cieszanowa rozmawiali o książce, która bezpośrednio wiąże się z klimatem. Dlaczego słupki termometrów coraz częściej szaleją opowiada Jan Mencwel w swojej najnowszej książce „Betonoza”.

 

Każdy komu dobro naszej planety leży na sercu powinien ją przeczytać. Otwiera oczy na wszechobecny globalny problem zmian klimatycznych. Dlaczego do nich dochodzi? Jak dopuściliśmy do tego, że z zielonej planety stajemy się planetą betonu? Co nas czeka za parędziesiąt lat? Jak temu zaradzić? Po przeczytaniu książki nasuwa się wiele pytań, z którymi musimy się zmierzyć. Ta książka jest pewnego rodzaju alarmem. Co oznacza tytułowa Betonoza?

 

Autor ma na myśli powszechną skalę działań mających na celu betonowanie przestrzeni, głównie miejskiej kosztem naturalnej zieleni. Betonoza krok po kroku prowadzi do wyniszczenia środowiska naturalnego, ale to jeden z tych widocznych efektów, a za nim idzie cała masa kolejnych, z serii tych odczuwalnych: ocieplenie klimatu. Obecnie średnia roczna temperatura w mieście jest o 2 stopnie Celsjusza wyższa niż w połowie XX wieku, szacuje się ze stale będzie rosła. Jedni się ucieszą, bo będzie cieplej, urosną drzewa z owocami tropikalnymi, mało kto zdaje sobie sprawę, ze występujące coraz częściej fale upałów doprowadza do śmierci wielu osób.

 

Od wielu lat Polska konsekwentnie chce dorównać państwom na Zachodzie, na wielu płaszczyznach, wiadomo że ta wizerunkowa jest istotna. Dlatego buduje się drogi, mosty, nowe budowle. Wszystko jest potrzebne, bo służy ludziom. Ciągły napływ ludności do miast powoduje coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania, parkingi. Deweloperzy i włodarze miast zacierają ręce, bo to nakręca gospodarkę pieniężną. Niewielu widzi druga stronę medalu, a mianowicie całkowite wyniszczanie przestrzeni zielonych, brak czystego powietrza filtrowanego przez drzewa.

 

Autor ukazuje problem na kilku płaszczyznach. Zaczynając od historii i przyczyn tego zjawiska, poprzez pokazywanie różnych wzorców z miast europejskich na czynienie przestrzeni bardziej zielonymi, a kończąc na niezbyt ciekawej wizji przyszłości, jeśli jako ludzkość się nie opamiętamy pod względem intensywnej deweloperki i "rewitalizacji" kosztem środowiska naturalnego w miastach.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: