Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

Recenzja książki "Bezmatek" Miry Marcinów

29-11-2021

Mira Marcinów – Bezmatek

 

Specyficzna książka, w której występują dwie bohaterki: córka i matka. O życiu matki dowiadujemy się niewiele. Była malarką, miała trzech mężów, alkoholiczka, ateistka, kochająca córkę, ale nie była pewna miłości córki. Z powodu jej alkoholizmu do domu często zaglądała bieda. Codzienne życie rodzinne matki i córki autorka potraktowała marginalnie.

 

Podstawowym tematem utworu są przeżycia córki w krótkim okresie czasu : zachorowanie matki na raka, jej śmierć i okres dwuletniej żałoby. Autorka wykorzystuje swoje wykształcenie do przedstawienia uczuć córki do matki. Bardzo emocjonalnie , a zarazem często praktycznie pokazuje miłość córki. W zasadzie jest to apoteoza, zauroczenie, wręcz uwielbienie matki, która wcześniej nie było wzorem matczynych cnót. Wyraża to w takich zdaniach: Matka była źródłem mojej największej przyjemności. I moich największych przykrości. Jak ja ją kocham tę moją matkę, Matka-substancja silnie uzależniająca

 

Mira Marcinów posługuje się krótkimi zdaniami, których nie uzasadnia: Bo nie ma nic ohydniejszego na świecie niż to , gdy człowiek umiera drugiemu człowiekowi. Są też zdania, które na pozór nie pasują do całości utworu ze względu na trywialne treści: Seks – najlepsza riposta na roszczenia śmierci. Kiedy umiera ktoś bliski , pieprzenie uzasadnia się samo.

 

Autorka w kilku zdaniach zawarła wszystkie emocje jakie przeżywała córka przed śmiercią matki: Nigdy nie byłam tak otępiona śmiercią, a jednocześnie tak gotowa do życia, jak wtedy gdy umierała. Szczerość córki jakby usprawiedliwia jej postępowanie: Robiłam to, co inni ludzie. A nawet bardziej. Jak mogłam tak zwyczajnie się zakochiwać, pić i tańczyć, gdy cierpiała za ścianą?

 

Trafia się w tekście specyficzny sarkazm z pogranicza humoru : rak zawarty jest w słowie burak , „zimne nóżki” to tekst napisany jeszcze przed śmiercią kogoś, kto jest stary lub schorowany. Spotykamy też zdania zawierające słowa tworzone przez autorkę ; uprawiać córowiznę bliskości.

 

Oryginalny jest układ treści, które są bardzo intymnym wyznaniem bohaterki.

 

Bezmatek jest bardzo udanym debiutem prozatorskim Miry Marcinów. Czytana w przeddzień Wszystkich Świętych budzi w każdym wspomnienia osobistych przeżyć związanych z cierpieniem i śmiercią najbliższych.

 

Cieszanów, 28 października 2021 r.

 

Edward Dziaduła

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: