Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

„Bestiariusz nowohucki”

03-01-2022

Ostatnie w 2021 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło w świątecznej aurze. Nie zabrakło oczywiście dyskusji nad książką. Tym razem czytelnicy wzięli pod lupę „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej. Jest to literacki debiut, który zdobył Nagrodę Conrada, dlatego znalazł się w centrum uwagi klubowiczów. Pisarka zdobyła również nominacje do Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Ciężko jednoznacznie określić o czym jest książka tak wysoko oceniona przez krytyków literackich. Czy dla przeciętnego czytelnika będzie stanowiła przyjemną lekturę, wyzwanie a może wywoła niezrozumienie? Z treści wynika, że nawiązuje ona do powstania Nowej Huty, czyli świetlanego projektu mającego zapewnić ludziom pracę, mieszkanie i warunki do życia. Budowę rozpoczęto w 1949 roku, a zasiedlić ją mieli przyszli pracownicy powstającego tuż obok wielkiego kombinatu metalurgicznego. Jako miasto idealne miało stanowić wizytówkę Polski. Czy tak się stało? „Bestiariusz nowohucki” nie udziela odpowiedzi, nie prowadzi czytelnika przez proces powstawania Nowej Huty. Autorka skupia się na obrazie społeczeństwa. Książka jest splotem kilku historii różnych bohaterów, których łączy praca w kombinacie metalurgicznym. Każdy z nich jest w pewien sposób naznaczony przez ciało (na pół martwe, na pół żywe). Bohaterowie mają swoje tragedie w miejscu gdzie miał być raj. Czy to Nowa Huta ich wchłonęła czy to oni problemy przywieźli ze sobą?

 

„Bestiariusz nowohucki” nie do końca zachwycił członków DKK, być może dlatego że napisany jest trudnym językiem, a treść wymaga głębszej analizy. Warto więc zwrócić uwagę na ten literacki debiut i sformułować na jego temat własne zdanie.  

 

Moderator: Małgorzata Łachowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: