Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

"Bestiariusz nowohucki" - recenzja

10-01-2022

Elżbieta Łapczyńska Bestiariusz nowohucki

Dziwny tytuł, dziwna i trudna treść, podana w niekonwencjonalnej formie. Autorka jest z wykształcenia filozofką a z zawodowo zajmuje się copywritingiem, czyli pisaniem tekstów do reklam, ogłoszeń w Internecie. Jest to jej pierwsza książka napisana prozą.

 

Bestiariusze to średniowieczna literatura dydaktyczna, w której autorzy tłumaczyli zasady etyki chrześcijańskiej na przykładzie życia zwierząt. W tej książce nie ma nic o religii, a zwierzęta to jeden pies z chorą łapą. Zawiera osiem opowiadań, w większości surrealistycznych. Każde z nich jest jakby oddzielną historią młodzieńczych lat występujących postaci, łączy je miejsce akcji- Nowa Huta, wielki kombinat metalurgiczny budowany początkiem lat 50-tych w ramach planu 6-letniego.

 

Wielką popularnością w tym czasie cieszyła się „Piosenka o Nowej Hucie”, której słowa napisał Stanisław Chruślicki, a muzykę skomponował Jerzy Gert. Jej refren zawierał same pochwały:

O Nowej to Hucie piosenka

O Nowej to Hucie melodia

A taka jest prosta i piękna

I nowa, jak Huta jest nowa

 

O piosence można powiedzieć, że była nowa, może i piękna, ale wobec Nowej Huty w tym czasie te epitety, były grubo na wyrost. To pokazuje książka. Nowa Huta to nie tylko kombinat, ale również ogromne zaplecze mieszkaniowe, w którym jedyną rozrywką jest picie wódki w każdej sytuacji, w każdym miejscu, w wyniki czego dochodzi do bójek, zbiorowych gwałtów.

 

Autorka pokazuje, kto budował tę inwestycję, przeważnie byli to młodzi ludzie ze wsi, z terenów całej Polski, zachęcani perspektywą dobrych zarobków, szybkiego uzyskania przydziału na mieszkanie. Nie wszyscy myśleli o pracy, jak też z braku przygotowania nie nadawali się do budowania skomplikowanej technicznej bazy produkcyjnej, infrastruktury komunalnej, czy mieszkaniowej. Arcytrudne warunki pracy, mieszkaniowe, zmiany trybu życia, samowola kierowników i brygadzistów, pogarda wobec zagubionego młodego człowieka ze wsi powodowały frustracje, skutkujące samobójstwami, nieszczęśliwymi wypadkami, często śmiertelnymi. Dotyczyło to zarówno mężczyzn jak i kobiet.

 

Autorka powołuje do życia surrealistycznych bohaterów działających w niezwykłych sytuacjach. Każdy rozdział zawiera takie wątki. Mamy tu lekarza- szarlatana, który podłącza ludzi do prądu i pyta się czy „kopło”, występuje też grupa kobiet, które jedzą chleb ze smalcem i na oko jednej z nich posypują arszenikiem, spotykamy maltretowanego młodzieńca, u którego ktoś odkrywa umiejętności wróżenia z dymu. Kobiety występujące w tej książce naznaczone są najczęściej skazami fizycznymi lub umysłowymi.

 

Treść opowiadań podana jest trudnym językiem, zawierającym dziwne porównania, przenośnie i epitety jak też zaskakujące skojarzenia. Trzeba dużo czasu poświęcić na przeczytanie tej książki, jeszcze więcej na przemyślenie treści, a najwięcej na sformułowanie oceny, która w sumie jest pozytywna.

 

Cieszanów, 9 grudnia 2021 r.                                                              Edward Dziaduła

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: