Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

"Maranta"

30-06-2021

Dyskusyjny Klub Książki wziął udział w niezwykłym spotkaniu na zaproszenie grupy Rozstaje.art działającej dzięki zaangażowaniu Macieja Piotrowskiego.

 

Klubowicze uczestniczyli we fragmencie interdyscyplinarnego projektu dot. Wolności w Europie Środkowej i Wschodniej. Mieli okazję dyskutować na temat książki „Maranta” autorstwa Birutė Jonuškaitė.

Ta urodzona na Sejneńszczyźnie autorka stanowi żywy most łączący Polskę i Litwę. Spotkanie w Gorajcu miało szczególny charakter ponieważ była na nim obecna tłumaczka książki Agnieszka Rembiałkowska. Dzięki temu, członkowie DKK mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań oraz zaspokojenia ciekawości dotyczącej „Maranty”. W rozmowach o literaturze uczestniczyli także tłumacze publikacji pochodzących z Europy Środkowej i Wschodniej. O czym jest „Maranta”? Od pierwszych stron jawi się jako tajemnicza, zwłaszcza poprzez użycie poetyckiego języka. Jest to powieść obyczajowa opisująca losy bohaterów żyjących na Sejneńszczyźnie, czyli „litewskim skrawku Polski”. Teren północno- wschodni, gdzie mieszkańcy do dziś rozmawiają w języku litewskim i czują solidarność narodową z Litwą. To miejsce tajemnicze, a jednocześnie magiczne. Tam wychowała się autorka, tam też powraca we wspomnieniach. Jej bohaterowie to zwyczajni ludzie pochodzący ze wsi, głównie kobiety, one są siłą tej książki. Wiele w życiu doświadczyły i doświadczają nadal. Najtrudniejsze są przemilczane latami tajemnice. Gdy ujrzały światło dzienne, trudno się z nimi pogodzić. Główna bohaterka Rasa zostaje obarczona rodzinnymi sekretami, które wpływają na jej osobowość. Musi zajrzeć w głąb siebie, by zrozumieć kim naprawdę jest. To książka o poszukiwaniu prawdy, o trudnych wyborach i ich konsekwencjach. To także piękna opowieść o wsi z wieloma metaforycznymi opisami. Ponadto porusza szerokie więzi rodzinne, tradycje i zwyczaje. Warto wybrać się w literacka podróż do krainy jeziora Sejwy. Ta książka z pewnością wprawi czytelnika w nostalgiczny nastrój, a może nawet odnajdzie w niej samego siebie?

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: