Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Dębicy-Pustkowie

"Uwierz w miłość Calineczko"

14-01-2022

Uwierz w miłość Calineczko -Natalia Sońska-grudniowe spotkanie DKK

 

Dnia 14.12.2021r w Kawiarence Parafialnej odbyło się spotkanie Klubu DKK działającego przy Bibliotece Publicznej w Pustkowie-Osiedlu.Tematem dyskusji była książka Natalii Sonskiej „Uwierz w miłość Calineczko".

MAJA-porzucona przez matkę wychowywała się w domu dziecka. Jedynym jej oparciem była dobra wróżka, ciotka, która starała się stworzyć siostrzenicy przynajmniej namiastkę rodzinnego domu. To dzięki niej Maja wyrosła na wrażliwą, szlachetną i pełną dobroci kobietę. Niestety mimo swoich zalet charakteru i urody, na próżno marzy o prawdziwej miłości.

 

Natalia Sońska opisała w swojej powieści zwyczaj obdarowywania się prezentami Mikołajkowymi, a także opisała tradycje związane z Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. Książka jest jak najbardziej na czasie i można powiedzieć, że wprowadza Nas w Nasze Boże Narodzenie. Opisuje więc autorka zwyczaj łamania się opłatkiem, jako symbolu miłości i pojednania, tradycje potraw wigilijnych, śpiewanie kolęd, czy Mszy o północy zwanej Pasterką. Pisarka opisuje również piękny zwyczaj pomocy sąsiedzkiej w przygotowaniach do Świąt.

 

Tytułowa Calineczka to Majka dziewczyna mieszkająca z ciocią w Zakopanem, drobnej postury dziewczyna która nie miała łatwego dzieciństwa. Pracuje w biurze nieruchomości i wraz z paczką przyjaciół żyje na Podhalu. Szczególnie z jednym przyjacielem ma silne relacje i to tak, że wszyscy myślą, że są parą, a oni nie wyprowadzają nikogo z błędu. Ich przyjaźń jest wielka do momentu, aż ktoś pojawia się na horyzoncie… Czy skryta i niepewna Maja potrafi sobie poradzić i rozwiązać konflikt? Dlaczego Wojtek jest uprzedzony do Majki? Słuchaj głosu serca… mawiają stare góralki, które noszą w sercu tyle prawdy i dobrych rad.. Nieporozumienia rodzą się, ponieważ ludzie nie wyjaśniają sobie na bieżąco sytuacji. Majka spotyka na swej drodze Wojtka gburowatego wnuczka sąsiadki, który nie robi dobrego wrażenia na kobiecie. Ona z byle powodu irytuje się, jednak nie rozumie dlaczego Wojtek źle ją traktuje.

 

Każdemu należy się szansa, by go drugi wysłuchał w spokoju. Żeby nie wiem jak nabroił […] Każdy z nas grzechy jakie ma na sercu, jeden większe, drugi mniejsze. To ludzkie błądzić i popełniać błędy. Ale jeśli kto chce przeprosić, to mu tego zabraniać nie wolno. Ino by się mógł wypowiedzieć.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: