Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Dębicy

Spotkanie z Radkiem Rakiem

25-06-2021

Radek Rak, w czwartek, 24 czerwca był gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy.

 

Zdobywca ubiegłorocznej nagrody Nike za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” łączy pisarką karierę z byciem weterynarzem. Licznie zgromadzonych gości przywitała Monika Rojek Kałek – dyrektor MiPBP w Dębicy, a następnie mikrofon przejęła Magdalena Mozgowiec – kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży, która w prowadzonej rozmowie poruszała zarówno szczegółowe wątki z powieści, jak też wypytywała o tajniki codziennej pracy.

W przyjaznej, momentami niezwykle wesołej atmosferze, słuchacze mieli okazję prześledzić drogę zawodową dębiczanina. Nasz Gość oczarował nas opowieścią o czasach beztroskiego dzieciństwa spędzonego w Dębicy, rozbawił wspomnieniami o szkolnych wybrykach. Z zaciekawieniem słuchaliśmy zwierzeń o dojrzewaniu do pisania oraz uchylił rąbka tajemnicy powstania książki.Pisarz opowiedział o wieloletnich przygotowaniach do pisania „Baśni…” i pracy z dziewiętnastowiecznymi źródłami. Rak przedstawiał nowe spojrzenie na rabację galicyjską i weryfikował mity, jakie narosły wokół chłopskiego powstania i postaci Jakuba Szeli. Bohater powieści “Baśń o wężowym sercu” był w czasach dzieciństwa Radka Raka przedstawiany jako polska wersja szlachetnego Robin Hooda, a dopiero w szkole zetknął się z innym przedstawieniem Szeli. Rabacja i postać Jakuba Szeli jest tematem trudnym, ze względu na mitologie, w które obrosła osoba Szeli. W pierwszej połowie dziewiętnastego stulecia za Polaków uważano wyłącznie szlachtę. Chłopi stanowili inwentarz, nazywanie ich Polakami byłoby dla wielu spośród szlachty obrazą. – Trochę tak, jakbym twierdził, że mój pies jest Polakiem. Jak zaczynałem pisać „Baśń o wężowym sercu”, ta koncepcja była mi nieco bliższa, bo legendy o Szeli-bohaterze, Szeli-Robin Hoodzie, nadal istnieją tutaj w moich rodzinnych stronach. Jak zagłębiłem się w dokumenty z epoki, głównie w zapisy przesłuchania Szeli i innych chłopów po rabacji, przestałem w tym wszystkim widzieć jakąkolwiek szlachetność, nawet jeśli spaczoną i źle ukierunkowaną. Im więcej zgłębiałem temat, tym bardziej byłem autentycznie przerażony. Nie mogłem opisać rabacji jako buntu przeciw uciskowi, Szeli jako bohatera. – powiedział Radek Rak podczas spotkania. Pisarz opowiadał również o innych swoich książkach, a także początkach z tworzeniem literatury. Poruszył wątek podejścia czytelników do literatury fantastycznej, która w naszym kraju wciąż często traktowana jest niszowa i mniej wartościowa od literatury faktu. Padły również pytania związane z zawodową działalnością Radka Raka jako weterynarza. Radek Rak zdradził naszym Czytelnikom, ze kolejna książka nad którą pracuje będzie dla młodzieży. Wizyta tak zacnego Gościa to dla dębickiej biblioteki jest wyróżnieniem i wspaniałą nagrodą oraz była okazją do poznania autora, jego twórczości i artystycznych zamierzeń. Dziękując za przemiłe spotkanie obdarowaliśmy Laureata Literackiej Nagrody Nike pamiątkowym grawertonem. Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBPw Dębicy przekazała w imieniu Czytelników Panu Radkowi Rakowi serdeczne gratulacje z okazji otrzymania prestiżowej Nagrody Literackiej Nike 2020 oraz życzyła dalszego dynamicznego rozwoju na niwie literackiej oraz podziękowała za dotychczasową twórczość i obecność w Dębicy. Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zdobycia podpisu pisarza z dedykacją na swoich książkach.

Spotkanie z zostało sfinansowane ze środków Instytutu Książki we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: