Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Grodzisku

"Dom orchidei”, "Tam, gdzie bzy sięgają nieba"

21-06-2021

Czas pandemii pozbawił nas comiesięcznych spotkań DKK. Po tak długiej przerwie w końcu udało nam się zaprosić klubowiczki na bardzo miłe spotkanie. Zachowując obostrzenia sanitarne odbyło się ono na tarasie biblioteki. Tym razem zostały omówione dwie książki: ,,Dom orchidei” – Lucindy Riley oraz ,,Tam, gdzie bzy sięgają nieba”.

 

Tematyka II wojny światowej, arystokracji angielskiej i nieszczęśliwa miłość ukształtowały moje wyobrażenie i oczekiwanie wobec powieści Lucindy Riley „Dom orchidei”. Julia słabo pamięta ostatnie siedem miesięcy, które spędziła samotnie w starej chacie, pogrążając się w bólu i rozpaczy po utracie ukochanego syna i męża. Z marazmu wyrywa ją starsza siostra Alicia, która zabiera Julię do Wharton Park - starej, angielskiej rezydencji, w której pracowali i mieszkali ich dziadkowie. Wspominając szczęśliwe dzieciństwo, Julia spotyka Kita Crawforda, właściciela Wharton Park, który zamierza go sprzedać. W starym domu dziadków Julii robotnicy znajdują dziennik Harry'ego Crawforda z 1941 roku, w którym opisuje swój pobyt w więzieniu Changi. Jaka historia się za nim kryje? I co z tym wspólnego ma Julia, jej babcia Elsie i dawny właściciel Wharton Park, Harry Crawford? "Dom orchidei" można podzielić na trzy części - tę, która opisuje współczesne życie Julii, tę, która dotyczy Olivii i dzieje się w Wharton Park oraz tę, w której główną rolę gra Harry, a akcja rozgrywa się w Tajlandii. Najlepsze wrażenie zrobiła na mnie historia Olivii, żony Harry'ego, która mnóstwo wycierpiała i już nigdy nie odnalazła szczęścia. Ale nawet jej wcześniejsze, panieńskie życie w 1939 roku, angielska prowincja i wielkomiejski Londyn, w którym przeżywała swój sezon towarzyski wraz z szaloną Venetią było niezwykle. Młodość i nadzieja bohaterów w spełnienie marzeń, którzy mają przed sobą całe życie, ale nie wiedzą, że czeka ich tyle rozczarowań. Pokojówka Elsie snuje klimatyczną opowieść miłości Oliwii do Harego, ich zaaranżowanego ślubu gdyż rodzina i rezydencja potrzebują dziedzica. I ta decyzja zaważy na losie tych dwoje i na Wharton Park. Autorka stworzyła wielowątkową barwną opowieść (wątek w Tajlandii), pełną różnych życiorysów i charakterów, niekoniecznie ze szczęśliwym zakończeniem. Książka kończy się pomyślnie (?,trochę to skrajne szczególnie sytuacja z bogatą babcią Lindą, ale może teraz potrzebujemy od życia łutu szczęścia.

 

"Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, tak jak wiele innych miejsc, zachwyca pięknymi widokami, ale ukrywa wśród nich również ciekawe, choć niekiedy bolesne wydarzenia sprzed lat. Wśród zachwycających lasów i jezior można odnaleźć wzruszające historie, do których czasami warto zerknąć. Jedną z nich jest ta opowiedziana w książce Małgorzaty Manelskiej. „Tam gdzie bzy sięgają nieba” napisana z dwuwątkową fabułą dotyczy okresu współczesnego i II wojny światowej. Powieść inspirowana prawdziwymi historiami ludzi, którym przyszło funkcjonować w czasie wybuchu bomb, ataku wroga, a każdy dzień mógł być ostatni. Jest to obraz wojny która odcisnęła na młodych ludziach ogromne piętno, ale i obraz miłości, utrata majątku i domu, odebrane marzenia. W wątku współczesnym jest rok 2019. Po dziesięcioletnim pobycie w Anglii do kraju wraca 34-letnia Kalina z córeczką Leną. Kobieta szuka pracy, ale okazuje się, że niełatwo o nią w małym mazurskim miasteczku. Przypadkowe spotkanie z koleżanką ze szkoły owocuje dorywczym zatrudnieniem w charakterze korepetytorki zbuntowanej nastolatki. To dzięki niej Kalina odkrywa miejsce do złudzenia przypominające wymarłą wioskę, otoczone starymi, zdziczałymi krzewami bzu. Rodzinne tajemnice i rodzące się uczucie dwojga zranionych ludzi. Wszystko w otoczeniu dziko rosnących bzów, niemych świadków wydarzeń sprzed lat. Jaki sekret skrywa stary pierścionek? Co wydarzyło się w mazurskiej wiosce? Dlaczego pozostała z niej tylko samotna wieża kościelna? Książka opowiedziana lekkim językiem zawiera wszystko co powinno znaleźć się w angażującej i wielobarwnej literaturze obyczajowej.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: