Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Haczowie

"Jaremianka" Agnieszka Daukszy

15-07-2021

W pierwszym tygodniu lipca, a więc na początku tegorocznych wakacji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiałyśmy powieść biograficzną pt. „Jaremianka. Biografia”.

 

Autorem powieści jest dr Agnieszka Dauksza Asystentka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ. Autorkę blisko 60 artykułów, a także wielu książek takich, jak chociażby „Afektywny modernizm” interesuje bardzo sztuka oraz literatura międzywojenna. W 2015 roku była laureatką konkursu stypendialnego Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych, młodych naukowców. Jest też członkiem redakcji literaturoznawczych czasopism naukowych Zagadnienia Rodzajów Literackich i Teksty Drugie.

 

Do napisania biografii Marii Jaremy skłoniła ją chęć poznania życia i twórczości kobiety niezwykłej, wybitnej, reprezentującej awangardowe środowisko artystyczne działające w okresie międzywojnia i lat powojennych. Osoba Pani Marii Jaremy zwanej w środowisku Jaremianką zachwyciła ją, jak sama wspomina, nie tylko urokiem osobistym, ale silnym charakterem i niekwestionowanym talentem. Żyła stosunkowo krótko, ale intensywnie i twórczo. Z przedstawionej biografii dowiadujemy się, że artystka urodziła się w Starym Samborze na Kresach i pochodziła z wielodzietnej rodziny. Miała bliźniaczą siostrę Nunę, kilkoro braci i sporo przyjaciół takich, jak rodzina: Różewiczów, Sternów, Przybosiów. Była żoną Kornela Filipowicza i matką Aleksandra Filipowicza. To właśnie syn Aleksander z żoną Marią pomogli Pani Agnieszce odkryć bogate i skomplikowane życie malarki. Jej dom rodzinny na Woli Justowskiej w Krakowie, w którym pozostały ubrania, bielizna, buty, torebki, niektóre kosmetyki, przybory malarskie, szkicowniki, kalendarze notatki pozwoliły autorce mocniej zgłębić naturę artystki.

 

Jak sama Autorka biografii zauważa, to właśnie życzliwość osób z najbliższej rodziny Marii Jaremy sprawiła, że mogła opowiedzieć i odkryć na nowo historię kobiety obdarzonej niezwykłym talentem, charyzmą i nowatorskimi pomysłami artystycznymi. Pani Jarema studiowała bowiem pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Crikot, współpracowała z Tadeuszem Kantorem, projektowała kostiumy i organizowała wystawy dla swoich przyjaciół. Artystka uznawana jest również za zaangażowaną aktywistkę społeczną, kobietę bezkompromisową, szalenie inteligentną i sprzyjającą wszystkim kolegom niezależnie od pochodzenia, narodowości i światopoglądu.

Lekturę czyta się z ogromną przyjemnością, ponieważ opisuje środowisko wybitnych twórców, tych spełnionych i niespełnionych, niejednokrotnie niedocenianych za życia, a jednak pełnych marzeń, pasji, kochających ludzi i życie. Trzeba pamiętać, że byli to zwykli ludzie, borykający się z problemami dnia codziennego. Oni także przeżyli piekło wojny i tak samo cierpieli, głód, choroby, tracili najbliższych, uwiezionych w obozach, jak wielu ówcześnie żyjących. Bardzo roztkliwia moment, w którym autorka opisuje, jak Pani Maria organizuje bezinteresowną pomoc chorym, głodnym i samotnym przyjaciołom kolegom, znajomym i najbliższym członom rodziny. Zadajemy sobie pytanie, jak potoczyłaby się droga artystyczna głównej bohaterki powieści, gdyby nie przerwała jej nieuleczalna choroba? Zapraszamy do przeczytania lektury.

Grażyna Serafin

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: