Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Haczowie

„Tamtego lata w Bułgarii”

10-09-2021

Małgorzata Winkler-Pogoda – Tamtego lata w Bułgarii

 

Dnia 31 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem wybrałyśmy obyczajową powieść Małgorzaty Winkler-Pogoda pt. „Tamtego lata w Bułgarii”. To wakacyjny klimat sprawił, że sięgnęłyśmy po romantyczną opowieść. Jakże mylące okazały się nasze przypuszczenia, co do romantycznych uniesień. Okazało się, że powieść Pani Małgorzaty to nie tylko wakacyjny romans, ale przepiękna opowieść o pierwszej miłości dwojga młodych ludzi, którym nie było dane spełnienie marzeń o wspólnym życiu. Małgorzata Winkler-Pogoda, tłumaczka, podróżniczka, dziennikarka, przez lata redaktorka w wydawnictwach książkowych, teraz stanęła po drugiej stronie barykady. To jej powieściowy debiut. W omawianej powieści młoda Polka w połowie lat osiemdziesiątych wyjeżdża na wakacje do Bułgarii i zakochuje się z wzajemnością w przystojnym studencie z Sofii. Zauroczenie trwa kilka dni, ponieważ Łucja musi wracać do kraju, aby podjąć studia na akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Należy dodać, że są to czasy, w których nie było telefonów komórkowych, Internetu. Komunikacja międzypaństwowa była również ograniczona z powodu panujących stosunków politycznych w ówczesnej Europie. Pomimo to młodzieńcza miłość Łucji i Borysa była tak silna, że przez długi czas korespondowali ze sobą listownie. Niestety nigdy więcej nie spotkali się nawet wówczas, gdy Łucja po dwudziestu latach ponowiła próbę spotkania z Borysem w Bułgarii, w miejscu, gdzie rozkwitło ich pierwsze, piękne uczucie.

 

Większość osób po przeczytaniu powieści stwierdziła, że jest to przewodnik po Bułgarii. Można tak powiedzieć, tym bardziej że Pani Małgorzata Winkler-Pogoda jest podróżniczką. Moim skromnym zdaniem wątek podróżniczy i krajoznawczy tylko wzbogaca emocjonalną i estetyczną stronę rozgrywających się wydarzeń. Autorka w bardzo skrupulatny, acz wyważony sposób oprowadza nas po najciekawszych miejscach w Bułgarii. Dotyka trudnej historii kraju, ciekawej kultury, tradycji, wierzeń, zabobonów i strony kulinarnej, charakterystycznej dla ludności Półwyspu Bałkańskiego. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Język jest bardzo delikatny, mało ekspresyjny. Nie spotkamy w powieści głębokich, analitycznych myśli, lecz pomimo to język trafnie oddaje nastroje młodych bohaterów, którzy cierpią z powodu rozstania. W powieści jest dużo zagadek, niedopowiedzeń, niezrozumiałych zachowań głównych bohaterów, które mogą sprawiać, że opowieść staje się miejscami nudna, pozbawiona konkretów, szczegółów, okoliczności i wytłumaczenia niefortunnych zdarzeń. Należy jednak pamiętać o tym, że czas rozgrywających się wydarzeń przypada na początek lat osiemdziesiątych, kiedy to wielu młodych ludzi staje po stronie niezależnego Związku „Solidarność” w różnych częściach Europy. Nie wiemy, jak potoczyłyby się losy tychże młodych ludzi, gdyby spotkali się w innym miejscu i czasie? To właśnie ta niewiadoma dodaje romantyzmu i wzbudza w czytelniku sentymentalne odczucia.

 

Grażyna Serafin

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: