Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Haczowie

„Dżentelmen w Moskwie”

25-11-2021

AMOR TOWLES – DŻENTELMEN W MOSKWIE

 

Dnia 19 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka autorstwa Amora Towlesa pt. „Dżentelmen w Moskwie”.

 

Amor Towles porzucił karierę doradcy inwestycyjnego, by zająć się pisaniem. Jego pierwszą powieść Dobre wychowanie, przetłumaczono na 15 języków, stała się międzynarodowym bestselerem i przyniosła mu nagrodę Fitzgeralda. Również wspomniana i czytana przez nas książka przyniosła mu wiele pozytywnych i życzliwych opinii wśród światowych recenzentów i znawców literatury.

 

Motto powieści brzmi: „Prawdziwe bogactwo nosimy w sobie”.

 

Amor Towles przepięknym językiem opisuje smutne, wręcz okrutne wydarzenia rozgrywające się w Rosji po 1922 roku, czyli przedstawia dramatyczną rosyjską rzeczywistość wraz ze swoją przemocą, cenzurą i bezwzględnością.Główny bohater powieści hrabia Aleksander Rostow, człowiek o nieprzeciętnej inteligencji, wysokiej kulturze osobistej, wdzięku, empatii, wrażliwości i poczuciu ludzkiej godności, nagle zderza się z chamstwem, prostactwem, reżimem, niesprawiedliwością, niezawinioną śmiercią, cierpieniem i prześladowaniem szlachetnym ludzi. W tym świecie zła człowiek o takiej wrażliwości, jak wspomniany bohater jest z gruntu skazany na przegraną. Jednakże Hrabia Rostowniesłusznie skazany na dożywotniareszt domowy, bez ostentacyjnego obnoszenia się ze swoim ciężarem, nie obwiniając nikogo, żyje nadal i zachwyca nowe otoczenie dobrocią, gracją, wysublimowanym poczuciem humoru, taktem i zachowuje twarz nawet w skrajnie nędznej sytuacji. To niezwykle pozytywna i ujmująca postać literacka. Powieść czyta się z ogromną przyjemnością, dlatego że cechuje ją cenna odmiana w postaci sporej dawki filozoficznych refleksji i wątków zadumy. Ktoś kto lubi tego typu powieści, będzie zachwycony.

 

Autor precyzyjnie i lekko nanosi słowem świetliste promyki i wiruje na zacienionym, nienawistnym, rewolucyjnym, czerwonym od ludzkiej krwi dywanie. W mistrzowski sposób wplata światełka żyrandoli, ozdobne złocenia i przejmującą czerwień, zdobiącą hotel „Metropol” będącą dla głównego bohatera miejscem zesłania. Na uwagę zasługuje rozdział pod tytułem Adiu, w którym autor opisuje załamanie hrabiego.Jest to dzień 22 czerwca 1926 roku, w którym to dniu główny bohater wspomina śmierć swojej ukochanej siostry. Wówczas po raz pierwszy pomyślał o śmierci, jako o wybawieniu z kłopotów. Dzięki swojej szlachetnej naturze i skłonnościach filozoficznych dochodzi do wniosku, że:

 

Tu cytat: [Większość Rosjan od wieków znajdowała filozoficzną pociechę w murach kościołów. Bez względu na to, czy woleli bezlitosną rękę Starego Testamentu, czy bardziej wyrozumiałą Nowego, poddanie się Bożej woli pomagało im zrozumieć, albo przynajmniej zaakceptować, nieuchronny rozwój wypadków…]. W momencie tychże filozoficznych rozważań hrabiego nieoczekiwanie przychodzi zbawienna pomoc.

 

Zapraszamy do czytania tej przepięknej lektury.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: