Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

"Można wybierać"

25-10-2021

Spotkanie DKK - 20 października 2021

 

Aleksandra Boćkowska to autorka dobrze znana czytelnikom. Jest dziennikarką, współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”. Napisała kilka książek, w tym "Księżyc z Peweksu, O luksusie w PRL”. Tym razem reportażem Można wybierać przenosi nas do czwartego czerwca roku 1989. Poznajemy bardzo ciekawy opis okresu pierwszych wolnych wyborów. Daleko od wielkiego miasta i person, z perspektywy zwykłych szarych ludzi i ich wspomnieniach związanych z tamtym czasem. Autorka ukazuje nam jak to wyglądało na prowincji.

 

Ta książka daje wgląd w życie Polaków w tamtym czasie, ale przede wszystkim opowiada o pamięci, a właściwie o jej braku. Bo ten 4 czerwca zatarł się, myli się z innymi wydarzeniami.

 

To zapis wspomnień ludzi, którzy te wybory pamiętają, ale przyczyny tej pamięci są bardzo różne. Są wśród nich opozycjoniści i członkowie PZPR, dyrektorzy przedsiębiorstw, nauczyciele, studenci, maturzyści, ale także laureatka Konkursu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, autor słynnego plakatu "Solidarności" i po prostu zwykli ludzie. Mówią o swoich emocjach i nadziejach związanych z tamtym pamiętnym dniem i miesiącami po wyborach: o kłopotach z zaopatrzeniem, samej kampanii i po prostu zwyczajnym życiu, w którym trzeba było stać w kolejkach, zdawać maturę i egzaminy na studia, brać ślub i przeżywać pierwsze miłości.

 

Wszyscy znamy słynną frazę, że „4 czerwca skończył się w Polsce komunizm”. Czy jednak jest to prawdą? Być może wtedy – trzydzieści lat temu – wielu ludzi tak myślało. Z czasem okazało się jednak, że nie było to takie oczywiste.

 

Wielkim atutem autorki jest to że, rozmawia z ludźmi zaangażowanymi po obu stronach sporu. Pozwala mówić tym, którzy byli w Solidarności, jak i ideowym członkom PZPR.

 

Reportaż zabrał klubowiczów w sentymentalną podróż w tamte lata. Każdy próbował odpowiedzieć na pytanie jak pamięta ten dzień. Następnie rozwiązaliśmy test wiedzy który nawiązywał do reportażu oraz czasów PRL. Na koniec spotkania klubowicze obejrzeli kilka fragmentów w Polskich Kronik Filmowych które wywołały poczucie nostalgii i refleksji

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: