Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"Sprzedawczyk"

13-10-2021

Paul Beatty to amerykański pisarz, autor „Białoczarnego” i „Sprzedawczyka”. W 2016 roku Beatty został pierwszym amerykańskim laureatem Nagrody Bookera. Mieszka w Nowym Jorku, gdzie wykłada twórcze pisanie na Uniwersytecie Columbia. „Sprzedawczyk” to odważna opowieść o konfliktach rasowych mających miejsce w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to powieść łatwa w odbiorze, mimo tego, że jest zabawna i zawiera sporą dawkę złośliwego humoru. Żadna z klubowiczek nie przeczytała książki w całości.

 

Główny bohater powieści a zarazem pierwszoosobowy narrator, Sprzedawczyk, mieszka w fikcyjnym miasteczku Dickens, getcie leżącym na przedmieściach Los Angeles w stanie Kalifornia. W dzieciństwie był przedmiotem szalonych eksperymentów społecznych, które przeprowadzał na nim ojciec, praktyk psychologii wyzwolenia. „Czarny szczur labratoryjny” nie spełnił pokładanych w nim nadziei, więc ojciec kupił mu szpadel, widły i maszynkę do strzyżenia owiec, by odtąd zajął się pracą na farmie. Kiedy Sprzedawczyk jest na studiach, jego ojciec ginie w policyjnej strzelaninie. Syn przejmuje po ojcu funkcję „zaklinacza czarnuchów” – psychologa rozmawiającego z samobójcami. Sorgo Jenkins, aktor z serialu „Klan urwisów” jest pierwszym czarnuchem, którego zaklina. Przyczyną, dla której Sorgo postanawia rozstać się z życiem jest zniknięcie Dickens z mapy świata – Bo kiedy zniknęło Dickens, zniknąłem i ja. Nie dostaję listów od fanów. Od dziesięciu lat nie miałem gościa, bo nikt nie wie, gdzie mnie znaleźć. Chcę znowu być ważny. Sprzedawczyk podejmuje się misji odzyskania Dickens, a robi to wprowadzając segregację rasową do życia publicznego miasteczka.

 

„Sprzedawczyk” traktuje o niewolnictwie, o segregacji, o konfliktach rasowych rozrywających się w Stanach. Beatty ostro krytykuje wszystkie strony konfliktu, nie stroniąc od wulgaryzmów i tematów tabu. Nie oszczędza białych, Meksykanów, jednak najbardziej uderza w czarnoskórych Amerykanów. Książkę można odczytać jako satyrę na amerykańskie społeczeństwo, która skłania do głębokich przemyśleń. Można też potraktować ją jako refleksję na temat postrzegania drugiego człowieka poprzez pryzmat jego pochodzenia, koloru skóry, pozycji społecznej, zawodu czy stanu posiadania. W końcu można zadać samemu sobie dwa pytania, tak jak to czynił ojciec Sprzedawczyka:

Kim jestem? I jak mogę stać się sobą?

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: