Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"Czuła przewodniczka"

01-12-2021

Spotkanie DKK odbyło się 24 listopada 2021 r., wzięło w nim udział 7 klubowiczek.

Przedmiotem dyskusji była książka "Czuła przewodniczka".

 

„Czuła przewodniczka” to książka Natalii de Barbaro, psycholożki, socjolożki, poetki i felietonistki „Wysokich Obcasów”. Bestsellerowy poradnik wydany nakładem Wydawnictwa Agora bił rekordy popularności w I półroczu 2021 roku.

 

„Czuła przewodniczka” to książka skierowana do kobiet i o kobietach. Autorka pokazuje ciemne zakamarki kobiecej duszy. Robi to, z jednej strony w sposób delikatny, z drugiej jednak lektura książki jest jak cios prosto w brzuch. Książka jest bardzo szczera. Autorka opowiada o swojej drodze do odnalezienia własnej Czułej Przewodniczki.

 

Potulna, Królowa Śniegu, Męczennica - te trzy postaci zdaniem autorki „Czułej Przewodniczki” mieszkają w każdej z nas. Potulna lub inaczej grzeczna dziewczynka, szuka tego, czemu może być posłuszna, ponieważ nie ma własnego wewnętrznego kompasu; a jakoś przecież musi nawigować przez życie. A społeczeństwo, kultura, wzorce patriarchalne służą jej długimi, szczegółowymi listami tego, co wypada i czego nie wypada robić. Bądź grzeczna. Bądź miła. Ustępuj.

 

Królowa Śniegu znalazła taki sposób na przetrwanie: zamrozić swoje serce i ruszyć do boju na śmierć i życie. Gnać, wygrywać, ścigać się, stawać na pudle. Królowa Śniegu podobnie jak Potulna, zrobiona jest ze strachu i wstydu.

 

Męczennica poświęca się, zatem nie może być szczęśliwa. Daje z siebie wszystko - wszystko, co ma i jeszcze trochę, ponieważ częścią tej postaci jest praca ponad siły. Motorem działania Męczennicy jest bierna agresja, najbardziej podstępna i toksyczna postać agresji.

 

Kobiety odgrywając naprzemiennie te trzy role tańczą swój chocholi taniec. Dopóki nie spróbują odnaleźć w sobie Czułej Przewodniczki, czyli wewnętrznej mądrości. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli będziemy pytać o zewnętrzne wskazówki, jak ją w sobie odkryć, zamkniemy sobie drogę do wewnętrznego poznania – powiedziała Natalia de Barbaro w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi „Zwierciadło”. „Czułą przewodniczkę” warto przeczytać, najlepiej więcej niż raz. Dla jej treści, dla cytowanych książek innych autorek zajmujących się psychologiczną stroną kobiety – Brené Brown, Clarissy Pinkoli Estés, Zadie Smith, dla pięknej oprawy graficznej.

 

To książka, która może pomóc wielu kobietom.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: