Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"Gorzko, gorzko"

03-01-2022

Spotkanie DKK odbyło się 15 grudnia 2021 r., wzięło w nim udział 10 klubowiczek.

Przedmiotem dyskusji była powieść "Gorzko, gorzko".

 

Joanna Bator w powieści “Gorzko, gorzko” przedstawiła losy czterech kobiet: prababki Berty Koch, córki Barbary Serce, wnuczki Violetty Serce i prawnuczki Kaliny Serce. Historia kobiet związana jest z Dolnym Śląskiem, z okolicami Wałbrzycha i obejmuje okres od czasów przedwojennych po współczesność. Berta jest Niemką, wychowuje ją ojciec. Matka zmarła przy porodzie. Pomaga ojcu, przy produkcji wędlin dla okolicznych mieszkańców oraz dla gruźlików z sanatorium. Berta za namową nauczycielki prowadzi dziennik i wbrew jej zaleceniom czyta tylko romanse. Zakochuje się bez pamięci w obwoźnym handlarzu i zachodzi w ciążę. Jej córka rodzi się w więziennym szpitalu i trafia do sierocińca prowadzonego przez zakonnice, a po wojnie do polskiego sierocińca. Zostaje adoptowana przez Marię i Jakuba Serce. Państwo Serce podczas wojny stracili wszystko. Niestety nie potrafią dać małej Barbarze miłości. Po ich śmierci Barbara przeżywa wielką miłość, która ma dramatyczne zakończenie - jej ukochany ginie w płomieniach. Następnie wiąże się z mężczyzną, który staje się jej oprawcą. Z tego związku rodzi się Violetta. Kolejna kobieta złakniona miłości, niekochana przez matkę i nie potrafiąca dać miłości córce Kalinie. Podrzuca ją babce, która musi zająć się jej wychowaniem.

 

To Kalina, prawnuczka Berty Koch, jako pierwsza podejmuje próbę zrozumienia zawiłych kolei losów swojej rodziny. W tym celu wynajmuje detektywa, który odkrywa nieznane jej dotąd fakty. Musi się z nimi zmierzyć, choć nie będzie to łatwe: Wtedy z całą wyrazistością zdałam sobie sprawę, kim jestem. Zrozumiałam, że albo mnie to zeżre, albo znajdę siłę, by cały ten ciężar przerobić i zawekować, jak Barbara Barnabę, ale nigdy się go nie pozbędę.

 

“Gorzko, gorzko” to historii strachu, braku wiary w siebie, szukania szczęścia nie w sobie lecz na zewnątrz, zgody na niezasłużone cierpienie, szeptania “gorzko, gorzko” by odegnać zło. Żadna z bohaterek nie czuła się spełniona. Za krótkie chwile szczęścia, których udało im się zaznać, musiały zapłacić bardzo wysoka cenę.

 

Powieść Joanny Bator “Gorzko, gorzko” wywołała gorącą dyskusję, ponieważ każda z czytelniczek inaczej odebrała treść książki. Każda kibicowała innej bohaterce tej czteropokoleniowej sagi. Panie doceniły złożoność fabuły oraz kunszt pisarski autorki. Nie zraziła ich objętość powieści, wszystkie pochłonęły ją w bardzo krótkim czasie. Jedna z klubowiczek będąc pod wrażeniem talentów kulinarnych Berty Koch przygotowała na spotkanie klubu DKK hekele według przepisu zamieszczonego na końcu książki. Co pomogło jeszcze lepiej wczuć się w atmosferę powieści.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: