Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Strzyżowie

„Z miłości?. To współczuję. Opowieści z Omanu"

22-09-2021

Agata Romaniuk - „Z miłości?. To współczuję. Opowieści z Omanu.”

 

Ten 3,5 milionowy kraj gdzie prawo szariatu mniej destrukcyjne niż w innych krajach normuje życie wyznawców islamu, ma w sobie moc przyciągania osób z wielu stron świata. Dowodzi to między innymi pisarka Agata Romaniuk w świetnym, debiutancki reportażu, w którym dzieli się swoimi impresjami związanymi z pobytem w Omanie.

 

„Z miłości?. To współczuję. Opowieści z Omanu” to książka, która jest niezmiernie intrygująca . Zwłaszcza dla czytelnika, który o sułtanacie nic nie wie, albo chce wiedzę swą zgłębić. Sama struktura książki zakłada, że o Omanie opowiadają wyłącznie kobiety rozdarte między tradycją a nowożytnością. Są tu zatem opisane uczucia i zdrady, przemoc i rozwody. Psychiczne i fizyczne blizny skrywane pod bogato haftowaną abają. Kontraktowe małżeństwa i obietnice, umowy przedślubne o finansowaniu studiów przeważnie medycznych i jaką sumę kobieta otrzyma za pierwsze i kolejno urodzone dziecko. Autorka ma do kobiet oczywistą czułość.

 

Agata Romaniuk bardzo uważnie opowiada o Omanie, jakby go znała na wskroś. Ma fachową wiedzę, np. o omańskiej kuchni silnie zaznaczonej egzotycznymi smakami przez obecność ludzi z krajów Azji Południowo - Wschodniej i Indii. Z książki dowiadujemy się o problemach najemnych pracowników sprowadzanych do Omanu w ramach sponsoringu. Omańczycy w swojej naturze nie są zbyt chętni do podejmowania pracy fizycznej. A to co odmieniło na korzyść wiele miast jest zasługą Indusów i Pakistańczyków.

 

Z książki dowiadujemy się o napływie taniej siły roboczej: rolników, ogrodników, opiekunek do dzieci, gospodyń domowych i nauczycieli wkrótce po detronizacji w 1970 roku wówczas panującego sułtana, a którego następcą został jego syn Kabus Ibn Sa'id Al Sa'id obecnie wiekowy, bezpotomny władca. Urodzony w 1940 roku nauki pobierał w Anglii, przez cztery lata w Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst, a kolejne w brytyjskiej armii gdzie zetknął się z innymi realiami życia. I gdzie w jego umyśle zaświtała myśl, że Oman może wyglądać inaczej. Kiedy przejął władzę kraj bardzo się zmienił. Nastąpił szybki rozwój infrastruktury, szkół, szpitali, dróg oraz przemysłu naftowego, który wymagał wielu specjalistów, a takich w Omanie nie było. Na wezwanie sułtana Kabusa żyjący poza granicami sułtanatu wykształceni młodzi ludzie z nieprzymuszonej woli wrócili wtedy do kraju zmieniać swój kraj na lepsze. Przybyli pracować specjaliści z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Egiptu potrzebni w przemyśle naftowym.

 

Kto przejmie po sułtanie władzę? I co stanie się z krajem, którego gospodarka opiera się na wyczerpujących złożach ropy?

 

Zachęcam do czytania tej lektury.

 

Czesława Szlachta Pytko DKK przy BPGiM w Strzyżowie.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: