Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Tyczynie

„Białe róże Petersburga”

05-12-2021

Klubowiczki DKK w Tyczynie od dłuższego czasu na każde spotkanie DKK starają się przygotować coś specjalnego. To była ich własna inicjatywa, której pozostają wierne. Była już herbata z piołunem, japońskie obrazy, popcorn, charakterystyczne ubrania i nakrycia głowy czy elementy biżuterii. Tym razem 27.11 br. na stoliku przy kawie w Saloniku Literackim pojawiły się rosyjskie matrioszki i bibułowa biała róża nawiązująca do tytułu książki Joanny Jax pt. „Białe róże Petersburga”, o której rozmawiałyśmy w ostatni poniedziałek listopada.

 

Nasze klubowiczki znają twórczość tej autorki, jednak omawiana książka nie przypadła nam do gustu. Każda powieść historyczna daje możliwość odbiorcy poznania historii danego kraju czy regionu. Takim właśnie rodzajem powieści jest książka „Białe róże…”. Autorka nakreśliła bogate tło historyczne. Czytelnik znajdzie tu wiele informacji o schyłku carskiej Rosji, bowiem akcja powieści rozgrywa się w latach 1903-1919 w Petersburgu. Jesteśmy świadkami upadku caratu i dochodzenia do władzy bolszewików. Możemy naocznie zobaczyć, jakimi metodami posługiwali się „czerwoni”, jak wyglądało przejmowanie przez nich władzy. W to wszystko jest wpleciona historia Leny i Aleksandra. Niestety, ten wątek nie przekonał nas, choć taka miłość – arystokraty do zwykłej dziewczyny – mogła się oczywiście wydarzyć. Miłość obfitująca w wiele dramatycznych wydarzeń, wiele splotów okoliczności. Zastanawiałyśmy się, co mogło być dalej? Jak mogły potoczyć się losy dwójki młodych ludzi, którzy niejedno widzieli i doświadczyli? Puściłyśmy wodze fantazji. Powieść kończy się bowiem tak, że każdy z czytelników może sam dopisać swój własny ciąg dalszy.

 

Agnieszka Rożek-Janda

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: