Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

"Już, już!"

22-09-2021

Dnia 15 września 2021 r. po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi wznowił działalność Dyskusyjny Klub Książki przy Oddziale dla Dzieci i Młodzieży naszej biblioteki. Cykl spotkań otworzyła powieść Katarzyny Wasilkowskiej Już, już!, adresowana do młodszej młodzieży.

 

Któż z nas nie zna uczucia irytacji, gdy ktoś brutalnie „wcina się” w nasze hobby, albo po prostu w czas wolny, przypominając o obowiązkach czy obietnicach, albo inaczej odwracając naszą skupioną uwagę? Z reguły sprawa kończy się na gniewnym sapnięciu, gorzej, gdy na odburknięciu lub zupełnie nieadekwatnym do sprawy wybuchu.

 

W powieści Katarzyny Wasilkowskiej wszystkie karty zostają rozdane już na samym początku. Właściwie wszystko wiemy, znamy koniec tej opowieści jeszcze zanim się rozkręci na dobre, a jednak czyta się ją jednym tchem (i odpowiada domownikom: „już, już, jeszcze chwileczkę!”).

 

Patrząc z poziomu ucznia, ta książka pozwala zobaczyć „od środka”, jak rodzi się uzależnienie. Lula długo nie zdaje sobie sprawy, że postępuje źle, bardzo szybko uczy się tłamsić wyrzuty sumienia, ochoczo próbuje oszukać samą siebie, skoro znakomicie udaje się jej manipulować innymi. Ale – jak wiadomo – kłamstwo ma krótkie nogi, więc z góry wiadomo, że dziewczynka prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z czekającymi ją konsekwencjami jej wyborów.

 

Z punktu widzenia dorosłego trudno powstrzymać się od porównań z popularną niegdyś lekturą Miry Jaworczakowej Oto jest Kasia. Schemat fabularny jest dość podobny: oto obserwujemy upadek ideału; o ile jednak Jaworczakowa jako praprzyczynę kłopotów wskazuje nadmierne rozpieszczenie Kasi i toczącą ją zazdrość, o tyle u Wasilkowskiej nie znajdziemy prostej diagnozy, dlaczego to właśnie Lula wpada w sidła nałogu. W końcu wszystkie liczące się w klasie dziewczyny grają w „Kryształowy zamek”, rodzeństwo dziewczynki też posiada komputery i… no właśnie, im nic nie jest. Mimo niewątpliwej fascynacji grą, żadne z tych dzieci nie podporządkowuje jej swojego życia i nawet jeśli przekraczają czasem wyznaczone przez dorosłych granice, to jednak wydają się nie tracić zdrowego rozsądku. Lula okazuje się przypadkiem skrajnym, u którego uzależnienie przeradza się w poważne zaburzenia psychiczne.

 

Pewnym paradoksem pozostaje fakt, że tytułowej Kasi Jaworczakowej, mimo że „przepracowała” problem zazdrości o młodszą siostrę, nie udało się w pełni zapanować nad cechami własnego charakteru; na jej tle Lula nie wydaje się ani trochę dzieckiem. W gruncie rzeczy jej decyzja o próbie zawalczenia o siebie jest pierwszym dojrzałym aktem. Wasilkowska nie pozostawia złudzeń: Lula może odzyskać siebie, ale nie dzieciństwo. W tym ponurym obrazie jedynym jasnym punktem okazuje się rodzina. Może niedoskonała, często nieobecna, ale stojąca murem za krewnym w potrzebie. A co mogą zrobić ci, który takiego wsparcia nie mają?

 

Moderator

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: