Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Żołyni

"Wojenne związki"

18-08-2021

Na spotkaniu klubowiczów DKK w dniu 28 lipca 2021 r. omawialiśmy książkę ‘’Wojenne związki’’ – Maren Roger. Autorka przedstawia w niej próbę historycznego spojrzenia na związki Polek i Niemców w czasie II wojny Światowej. W okupowanej przez III Rzeszę Polsce zabroniono Niemcom nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami, Żydówkami i Ukrainkami. Mimo to ani Wermacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Relacje seksualne między Polkami a niemieckimi żołnierzami miały różne motywy. Były to kontakty dobrowolne , ale też liczne gwałty, brutalne przestępstwa seksualne i zmuszenia do prostytucji w domach publicznych utrzymywanych przez wojsko. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania pozwolenia na ślub. Nie brakuje również przykładów sutenerstwa, które często dotyczyło nieletnich pozbawionych możliwości przeżycia.

 

Autorka ukazuje szereg dramatów Polek na podstawie źródeł, odniesień do konkretnych historii czy wypowiedzi kobiet, które anonimowo udzieliły wywiadów, w obawie przed rozbiciem ich rodzin, aczkolwiek wielu z Polaków urodzonych ze związków Polek z Niemcami nigdy nie dowiedziało się o swoich korzeniach.

 

Dlatego warto poznać przemilczaną część historii niemieckiej okupacji i podkreślić, że cena za nawiązanie bliskich kontaktów Polek i przedstawicieli Wehrmachtu potrafiła być bardzo wysoka. Mimo że Niemcy byli wrogami, wielu z nich miało całkiem "ludzką" twarz, a nawet byli w stanie nawiązać mocną więź z polskimi kobietami. Książka została wyróżniona Fraenkel Prize in Contemporary History 2014 (w Polsce wydana w 2020 r.) a temat ten ciągle wzbudza wiele kontrowersji i emocji.

 

Moderator: Małgorzata Babiarz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: