Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

”Nomadland. W drodze za pracą”

02-11-2022

25 października członkowie DKK rozmawiali o książce Jessici Bruder ”Nomadland. W drodze za pracą”. Reportaż jest solidną dawką informacji o współczesnych nomadach zamieszkujących Stany Zjednoczone. Nomadzi kojarzą się z grupą wędrowców przemieszczających się z miejsca na miejsce w związku ze zmianami pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opału albo pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Kim są więc nomadzi XXI wieku? Głównie emerytami , którzy zmuszeni są do rozpoczęcia tułaczki głównie z powodów ekonomicznych. Emerytura głodowa nie pozwala na samodzielną egzystencję, opłacenie rachunków, utrzymanie domu czy mieszkania. Nie chcąc stanowić obciążenia dla rodziny przesiadają się do vanów, camperów, przyczep i ruszają w drogę ku przetrwaniu. Stany Zjednoczone to teren klimatycznie zróżnicowany, dlatego szukają miejsc gdzie warunki do życia i pracy będą najdogodniejsze. Jedna z bohaterek reportażu, Lisa ma ponad 60 lat, zamiast spać kątem u córki wybiera życie nomady. Zarudnia się w fabryce Amazona, przy zbiorze buraków cukrowych, wszędzie tam gdzie może dorobić do skromnej emerytury. Niestety na państwo nie może liczyć, fundusze socjalne są niewystarczające. Mimo wyzysku, pracy ponad siły w trudnych warunkach Lisa ma pozytywne nastawienie. Mentalność amerykańska nie pozwala jej na kryzys i załamanie. Cieszy się tym co ma. „Sytuacja gospodarcza się nie poprawia. Masz wybór: możesz być wolna albo możesz być bezdomna”. Mimo dramatyzmu sytuacji bohaterów w książce można odnaleźć elementy optymistyczne, chociażby poczucie niezależności, wolności, zwiedzanie świata, poznawanie ludzi, przynależność do grupy oraz przygoda. Zadajemy sobie jednak pytanie czy te plusy są wystarczające nad minusami takimi jak brak stabilizacji, trudne warunki bytowe, uczucie zagrożenia czy ograniczony kontakt z rodziną. Pewnie niewielu z bohaterów mając wybór świadomie wybrałoby tułaczkę.

 

Reportaż Jessici Bruder jest bardzo wartościowy, pozwala spojrzeć na problemy Ameryki jawiącej się nam jako kraj mlekiem i miodem płynący. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Zastanawiające jest jak mieszkańcy Europy poradziliby sobie w podobnych sytuacjach. Oby nigdy nie musieli stawać przed takimi wyborami… Reportaż spodobał się klubowiczom, dał pole do ożywionej dyskusji.

 

Moderator: Małgorzata Łachowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: