Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Czudcu

„Akuszerki”

12-07-2022

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 

W upalne czwartkowe popołudnie odbyło się drugie spotkanie DKK. Tematem naszych dyskusji była powieść Sabiny Jakubowskiej „Akuszerki”. Książka przedstawia dzieje młodej dziewczyny Franciszki, której przybrana matka – Regina była słynną w okolicy akuszerką. Splot wydarzeń sprawia, że Franciszka również zostaje akuszerką z dyplomem Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnych w Krakowie. Akcja powieści zaczyna się w roku 1885 i rozgrywa na przestrzeni ok. 60 lat. Oprócz opisów porodów, kwestii medycznych, losów głównej bohaterki pojawia się w książce wiele wątków społeczno-obyczajowo-historycznych tamtych czasów. Losy ludzi przeplatają się z losami kraju, czasem zaborów, I i II wojny światowej. A co ciekawe książka ma wątki autentyczne, ponieważ autorka jest prawnuczką akuszerki i podczas pisania korzystała z zapisków, wspomnień prababki Anny Czarneckiej. Pomimo dość dużej objętości, bo książka liczy 700 s. czyta się ją z zainteresowaniem i z każdą przeczytaną stronicą akcja wciąga czytelnika jeszcze bardziej. Autorka bez upiększania przedstawia sytuację wsi, gdzie często panował przysłowiowy: brud, smród i ubóstwo a przygotowanie teoretyczne w szkole położnych mija się z szarą rzeczywistością. Potrafi też ciekawie przedstawić urok wsi, piękno natury, zwyczaje i obyczaje. Wszystkie klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, że jest to bardzo wartościowa pozycja, warta przeczytania, nie tylko przez panie ale również przez panów.

 

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się po wakacjach we wrześniu a książką, którą weźmiemy „na warsztat” będzie powieść Victorii Qische „Czas wojny, czas miłości”, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: