Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Haczowie

"Pusty las"

28-02-2022

Monika Sznajderman-Pusty las

Dnia 22 lutego w NOWEJ SIEDZIBIE Gminnej Biblioteki Publicznej w Haczowie odbyło się pierwsze w 2022 roku spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Tematem dyskusji była książka Moniki Sznajderman pt. Pusty las. Tytuł książki oraz przepiękna i wymowna okładka zastępują wprawdzie nasz komentarze dotyczące głównego wątku powieści, jednakże dzielimy się z Państwem naszymi odczuciami, ponieważ poruszany temat jest wciąż aktualny i budzi rozbieżne opinie wśród wielu osób.

 

Dla niektórych odbiorców jest to lektura prosta, dla innych trudna, tudzież nudna lub nazbyt osobista, refleksyjna, melancholijna i niejednokrotnie brzmiąca, jak wyliczanka nazwisk, miejsc i nekrologów. Ogromna różnica zdań w tak wąskim gronie czytelników, jak w naszym klubie skłania do refleksji, że być może Autorka próbowała, jak najmocniej uwiecznić własne korzenie, upamiętnić dawnych sąsiadów, pejzaż świata, za którym tęskni, do którego chętnie wraca i w którym mimo wszystko, albo właśnie dlatego żyje pełnią życia. Dla niektórych może to być historia budząca wewnętrzny sprzeciw zwłaszcza ten dotykający wysiedlania, emigracji i prześladowań wymienionych mieszkańców Wołowca. W niektórych fragmentach powieści zbyt mocno odczuwa się żałobny nastrój i wewnętrzny bunt. Według niektórych osób tak nostalgiczna, jednoosobowa narracja narzuca negatywne emocje i zamyka czytelnikowi drogę do tych miejsc i sytuacji, które w powieści są przepiękne. Na przykład wiele z nas zachwycało się w trakcie czytania lektury pięknymi i realistycznymi opisami przyrody. Tutaj każde źdźbło trawy, każdy listek, kwiat, pąk, krzew, ptak, pagórek i dróżka ma swoje „imię” i tworzy własną historię. Kilka osób uważa, że spis nazwisk i miejsc w tej książce jest nie tylko nużącą ewidencją i wykazem tych którzy odeszli, ale częścią wspomnień i podróżą do przyjaciół z lat dziecinnych. Każdy czytelnik ma prawo do własnych opinii i przemyśleń dlatego, zachęcamy do przeczytania tej ciekawej historii ziemi, której już niema, choć geograficznie nadal istnieje.

 

Grażyna Serafin

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: