Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„A ja żem jej powiedziała”

26-10-2022

Bieg po szczęście

 

24 października w Filii nr 4 odbyło się kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka”. Tym razem przedmiotem dyskusji uczyniliśmy felietony Katarzyny Nosowskiej „A ja żem jej powiedziała”.

 

Czego boją się artyści? Czy muszą kochać sport? Czy czarny odchudza? Czy osoba, która ma wmontowany fabrycznie mechanizm do produkcji ponurych myśli może być wesoła i mieć do siebie dystans? Czy artystka może nie być ekspertem w każdej dziedzinie? Czy należy dawać trzecią szansę?

 

Te i inne tematy porusza w swojej książce Katarzyna Nosowska, która jest świetnym obserwatorem rzeczywistości i szczerze mówi o życiu, o sobie i bliskich. Czytelnicy dostali do ręki pięknie wydaną, osobistą książkę piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów, będącą autorefleksją, rozliczeniem z życiem i rzeczywistością. Napisana prostym, zwięzłym językiem bez owijania w bawełnę, pokazuje życie artystki i świat show-biznesu od kuchni. Niezwykle szczera, ale niebanalna, ociekająca ironią i sarkazmem, pełna złotych myśli i spostrzeżeń.

 

Książka jest trochę jak spotkanie z przyjaciółką, z którą można poruszyć najróżniejsze tematy, można się śmiać i płakać, a także zatrzymać się na chwilę refleksji. Zamysłem autorki było, aby „książka zasłużyła na miano świetnej towarzyszki podróży, pocieszycielki, przeganiaczki nudy, by była wsparciem w czasie oczekiwania na odmianę losu”. Czy tak się stało zdaniem klubowiczów?

 

Ocena felietonów Katarzyny Nosowskiej w DKK „Czwórka” była różna. Część klubowiczów zachwycała się nimi bardzo, śmiejąc się w głos w trakcie czytania lektury, inni przyjęli ją z nieco mniejszym entuzjazmem. Dyskusja była więc zażarta. Dla jednych książka napisana z humorem i przymrużeniem oka sprawia, że czyta się ją z przyjemnością, dla drugich niczego nowego nie wnosi.

 

Tak czy inaczej piosenkarka udowadnia, że o rzeczach ciężkich można pisać lekko. Bez pouczania, ciepło, z mądrością życiową. W ciekawy, humorystyczny sposób obnaża obłudę porządnych i szanowanych obywateli. Nie boi się nazywać rzeczy po imieniu.

 

Po części jest to książka autobiograficzna. Między wierszami wyłania nam się krucha Kaśka, która ma swoje problemy, nałogi i lęki. Artystka, która nieustannie goni za komunikatem „jesteś coś warta”, która dopiero od jakiegoś czasu nie wstydzi się tego, kim jest. Bądź sobą! Biegnij po szczęście! - woła do nas z kart książki piosenkarka.

 

Spotkanie w klubie było również okazją do przybliżenia sobie dorobku artystycznego Katarzyny Nosowskiej. Wysłuchania piosenek tych nowych i nieco starszych, a także odsłuchania hymnu wielkiej powodzi w Polsce w 1997 roku „Moja i twoja nadzieja”.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: