Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

"Spacerujący z książkami"

30-11-2022

Spacerujący z książkami

 

21 listopada 2022 roku w Filii nr 6- Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków literatury, Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania rozmawialiśmy o „Spacerującym z książkami” Carsten Henn.

 

Książka jest sympatyczną i bardzo pozytywną opowieścią o Carlu, który jest księgarzem a jednocześnie „roznosicielem/dostarczycielem” książek. Dziarski straszy pan ma kilku stałych klientów, którym codziennie zanosi porcję zamówionych książek. Carl jest samotnikiem dlatego bardzo lubi swoje spokojne wędrówki po mieście. Jego spacer jest prawie codziennie przebiega przez ten sam rejon. Ale Carl zna tylko imiona i nazwiska swoich czytelników i ich sympatie do określonych gatunków literackich. Pewnego dnia w jego codzienny niezachwiany rytm dnia wpada nagle mała dziewczynka. Schascha długo obserwowała Carla i postanowiła go poznać i spacerować wraz z nim. Jej żywiołowe zachowanie i kompletna bezpośredniość w zachowaniu i mówieniu początkowo bardzo przeszkadza księgarzowi ale po pewnym czasie gdy dziewczynka się nie pojawia, Carl zaczyna się niepokoić.

 

Książka według klubowiczów jest bardzo pozytywna. Bardzo szybko się czyta, treść wciąga a przygody miłego księgarza ciekawią. Wydźwięk książki jest bardzo pozytywny i niezwykle miło brzmi dedykacja: „Dla wszystkich księgarek i księgarzy, którzy zapewniają nam wyjątkową strawę nawet w czasach kryzysu”. W tej miłej i sympatycznej opowiastce momentami naiwność aż razi ale jednak porusza kilka poważnych wątków. Każdy czytelnik Carla ma swój poważny problem. Albo jest to przemoc w małżeństwie albo samotność w ogromnym i pustym domu albo wstydliwa nieumiejętność czytania albo niechęć i zakaz czytania książek przez dzieci. Zasadniczy i sztywny księgarz dopiero przy rozgadanej i bezceremonialnej dziewczynce poznaje bliżej swoich czytelników i powoli pomaga im najpierw podzielić się swoimi problemami a potem powoli przyjąć pomoc. To swoista lekcja życia dla starszego pana. Książka podnosi na duchu i pokazuje jak w dużym, pustym ale bardzo bogatym domu powstaje klub książki, do którego przynosi książki. Książka powinna jednak być także zadedykowana bibliotekarkom i bibliotekarzom a szczególnie członkom Dyskusyjnych Klubów Książki.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: