Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„Ministerstwo niezrównanego szczęścia”

22-09-2022

Ministerstwo niezrównanego szczęścia

 

19 września 2022 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie członków i sympatyków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem naszych rozmów była książka Arundhati Roy „Ministerstwo niezrównanego szczęścia”.

 

Książka jest opowieścią o losach kilku ludzi na tle historii Indii. Bohaterowie to specyficzni albo w ocenie niektórych, dziwaczni ludzie: hidźra - kobieta uwięziona w męskim ciele, transseksualista; Saddam Husajn - dalita zafascynowany idolem, którego imię przyjął; kobieta walcząca o wolność Kaszmiru oraz muzułmanin. Ale Indie przedstawione z perspektywy ludzi z marginesu społecznego dają całkiem inny obraz zmian zachodzących w tym państwie. W ich historiach rzeczywistość splata się z fantazją. To problemy całego kraju skupione w jednym punkcie, gdzie bieda przeciwstawiona jest bogactwu, wojny religijne toczone są nawet w jednym domu, muzułmanie kontra hindusi na tej samej ulicy. Barwne Indie znane ze zdjęć to tylko jeden punkt widzenia. Kultura, wierzenia, przesądy i osądy na tle religijnym, to inny ale bardzo prawdziwy obraz tego kraju. Ale jest jedno miejsce w książce gdzie stykają się historie wszystkich bohaterów bez względu na kolor skóry, wyznanie czy płeć. To miejsce dla ludzi z połamanymi życiorysami, odrzuconych, bezdomnych, samotnych, nieakceptowanych. Tym miejscem staje się cmentarz. Dwa światy zaczynają się przenikać. Rejon cmentarza staje się specyficznym azylem, przestrzenią dla odrzuconych, dla uciekinierów przed życiem, kraina szczęśliwości dla wybranych.

 

Powieść w ocenie większości klubowiczów ciężko się czytało, niechętnie, bardziej z obowiązku. Czytamy w niej o innej kulturze i niekiedy w tekście muszą się znaleźć językowe wtręty i nawet mimo przypisów nie jest prosto się w nich odnaleźć. Być może jest to wina tłumaczenia. Książka pisana jest chaotycznie, brakuje w niej chronologii przez co jest trudna w odbiorze. Ale jednocześnie problemy i tematy w niej poruszane dają do myślenia. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna ale przykuwa uwagę i zwraca ją na bardzo ważne zagadnienia. Jest to książka poniekąd uniwersalna, obnażająca kulisy wojny i pokazująca życie maluczkich tego świata, zwykłych ludzi na tle konfliktu. Ile nieszczęść, ile ofiar i cierpień i jak bardzo nic nie warte jest ludzkie życie w wirze rewolucji i wojen.

 

Szczęście jest pojęciem względnym. To gdzie się człowiek urodzi determinuje i określa jego patrzenie na świat. Bo ktoś, kto ma wszystko, może być nieszczęśliwy nawet w największym i najbogatszym domu a ktoś, kto nie ma nic, będzie najszczęśliwszy na świecie kiedy będzie miał tylko dach nad głową, nawet najlichszy...

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: