Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„Pokojówka miliardera”

19-10-2022

Wielka fortuna i wielkie tajemnice

 

17 października 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie miłośników lektur i inspirujących rozmów, członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem naszych rozmów była „Pokojówka miliardera” Marie Benedict.

 

„Pokojówka..." to opowieść, rozgrywająca się w drugiej połowie XIX wieku, o służącej w domu najbogatszego człowieka w Ameryce. Andrew Carnegie to szkocki emigrant, który dorobił się fortuny w przemyśle stalowym. Jego rodzice wyjechali z ojczyzny, by się dorobić w Ameryce. Tu spełnia się ich „American Dream". Matka bohatera szybko nabywa nowobogackich przyzwyczajeń, grając rolę bogatej od urodzenia. Ich ogromny, nowoczesny dom ma być widoczny jako namacalny dowód majętności właścicieli. Przyjęcia, herbatki i popołudniowe ploteczki zajmują całe dnie rodziny a pani Carnegie - matka rodu, panuje niepodzielnie nad wszystkimi i wszystkim. Wszystkie jej zachcianki spełnia niezauważalna i będąca zawsze w gotowości służba, wzywana ukrytym guzikiem.

 

Powieść opisuje losy tytułowej pokojówki pani domu. Głód i potrzeba utrzymania licznej rodziny w Irlandii zmuszają Clarę do wyprawy za ocean. Bardzo długa podróż okupiona wyrzeczeniami napędzana jest marzeniami o lepszym życiu. Młoda kobieta decyduje, że niewinne oszustwo pomoże jej szybciej stanąć na nogi w nowym kraju.

 

Książka Marie Benedict w opinii klubowiczów jest bajką o Kopciuszku, którą szybko się czyta ale równie szybko o niej zapomina. Nowe życie bohaterki w obcym kraju rozpoczyna się od kłamstwa i to na nim Clara je buduje. Autorka w powieści przypomina czasy rozkwitu Stanów Zjednoczonych, w których rodziły się największe fortuny a napływ imigrantów bardzo się nasilił. Czasy snobizmu, nuworyszy i walki o akceptację środowiska, która była wtedy bardzo widowiskowa. Niestety, Benedict bardzo płytko prześlizguje się po różnych wątkach i tematach, spłyca je. Jej powieść jest także na bakier z historią. Ostatecznie wychodzi z niej naiwna, niewiarygodna bajka dla dorosłych. Nie znamy także dalszych losów bohaterki, znika nagle i tylko bardzo pobieżnie dowiadujemy się że przeżyła i ma się całkiem dobrze.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: