Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Malarz dusz"; "Zero zahamowań"

11-02-2022

Styczeń historycznie i humorystycznie

 

Bohaterkami styczniowego spotkania DKK były książki „Malarz dusz” Ildefonsa Falconesa oraz „Zero zahamowań” Michała Rusinka. Falcones, autor jednej z najgłośniejszych powieści hiszpańskich ostatnich lat („Katedra w Barcelonie” 2006) po raz kolejny zaprosił czytelników do tego niezwykłego miasta. Barcelona początków XX wieku przeżywała okres wielkich modernistycznych projektów, realizowanych w cieniu dramatycznych walk robotników o lepsze traktowanie. Główny bohater, malarz Dalmau Sala – syn straconego anarchisty – pracuje jako projektant kafelków w fabryce Don Manuela Bello Garcii. Ten w zamian za całkowite podporządkowanie proponuje artyście pomoc i protekcję. Dalmau zaczyna żyć na granicy: jest świadkiem skrajnej biedy i wolnościowego ruchu robotniczego mając jednocześnie styczność z sukcesem i bogactwem. Który świat wybierze?

 

Wszyscy obecni przyznali, że powieść była niesłychanie ciekawa, ale… za długa. Czcionka również nie rozpieszczała oczu. Lektura okazała się również świetną okazją do wspomnień, ponieważ niektóre czytelniczki poznały autora osobiście (a nawet zrobiły sobie z nim zdjęcie) na Literackim Woodstocku we Wrocławiu w 2016 roku.

 

Michał Rusinek pisarz, tłumacz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej podjął się w „Zero zahamowań” analizy tekstów piosenek disco polo, heavy metalowych, pieśni patriotycznych oraz tych popowych najczęściej pojawiających się w rozgłośniach radiowych. Dociekliwie, z wielką estymą ale i pewną dozą ironii. Będąc literaturoznawcą zrobił to – jakżeby inaczej – piękną polszczyzną. Jego dowcip, mimo wszystko, nie przyniósł czytającym jednak tylko rozbawienia. Książka stała się pretekstem do refleksji nad kondycją masowej kultury muzycznej. I jest to raczej refleksja smutna, choć sama lektura gwarantuje poprawę humoru.

 

Do zobaczenia w lutym.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: