Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”; "Moje Indie"

29-03-2022

Marzec tematycznie bardzo skrajny.

W marcowym garncu lekturowym członkowie DKK znaleźli książki, których nie sposób porównywać, mimo że obie należały do gatunku reportaży.

"Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Piotra Reszki dotarły do finału Nike 2020. To wstrząsający reportaż o trwającym przez lata haniebnym procederze bezczeszczenia zwłok w celach zarobkowych. Lektura wymusza na czytających pytanie, czy moralność ma jakieś granice? W jaki sposób ludzie odwrócili działanie głęboko niemoralne w działanie neutralne?

"- Czy chodzenie tam to był grzech? Jak one już były martwe, a tu bida była, to nie jest grzech. Tak se myślę. A pan myśli, że to grzech rąbać te ciała, szukać tam grosza jakiegoś?

- To ludzie byli.

- Ale nieżywe."

 

Klubowicze nie umieli usprawiedliwić poczynań mieszkańców okolic Bełżca i Sobiboru powojenną biedą, ponieważ opisywane historie to lata powojenne, kiedy ludzie nie umierali z głodu a ich wybory nie były podyktowane widmem utraty życia. Mimo trudnego i - trzeba przyznać - budzącego zawstydzenie tematu - reportaż w opinii klubowiczów czyta się bardzo szybko. Czyta i nie dowierza w zobojętnienie, wypływające z wypowiedzi rozmówców autora.

 

Druga pozycja dała członkom DKK wytchnienie. "Moje Indie" Jarosława Kreta - dziennikarza, prezentera pogody i orientalisty z wykształcenia - to książka podróżnicza, dzięki której czytelnicy mogli poznać kulturę, obyczaje i kuchnię kraju kontrastów, jakim są Indie. Części czytelników książka naprawdę się podobała, choć wagowo okazała się niewygodnie ciężka a odbijający światło papier powodował dyskomfort podczas czytania. W kilku przypadkach brak sympatii dla autora wpłynął na odbiór lektury, padły również zarzuty dotyczące chaotyczności i powtarzalności poruszanych tematów. No ale czym byłoby spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki bez merytorycznej dyskusji?

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: