Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Jubileusz 15- lecia DKK

29-05-2022

15 Lat minęło…!

 

Działającemu przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku, Dyskusyjnemu Klubowi Książki używając mowy potocznej „stuknęło” 15 lat. Jubileusz DKK był obchodzony uroczyście. Na wstępie dyr. leskiej biblioteki Maria Petka–Fundanicz przywitała zgromadzonych klubowiczów i zaproszonych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Lesko Adama Snarskiego oraz kierownika Biura promocji UMiG Lesko Dawida Lipkę. Adam Snarski w swym wystąpieniu wyraził wdzięczność pracownikom leskiej biblioteki za wkład w propagowanie czytelnictwa na terenie Bieszczad, swój podziw i wyrazy uznania złożył na ręce bibliotekarki Joanny Krawczyk, bez której wspomniany jubileusz nie byłby możliwy. To dzięki zapałowi i życiowej energii pani Joanny DKK w Lesku tak prężnie działa, co burmistrz Leska podkreślił niejednokrotnie. Adam Snarski mówiąc o swoich pasjach czytelniczych stwierdził, że pomimo iż jest młody z największą radością sięga po książki papierowe czyli tradycyjne, i nie wyobraża sobie aby przejść przez życie nie zagłębiając się w codziennej lekturze. Następnie głos zabrała główna sprawczyni jubileusz Joanna Krawczyk, która w liczbach podsumowała dorobek DKK.Pierwsze spotkanie klubowiczów miało miejsce 23.02.2007 roku, wszystkich spotkań łącznie odbyło się 169, przeczytanych książek o zróżnicowanej tematyce było 206, wszystkich spotkań autorskich było równe 100 oraz co warte uwagi DKK bardzo chętnie promuje pisarzy regionalnych. Spotkań z tymi autorami było 26, natomiast pozostałe spotkania które odbywały się również w regionie i poza terenem biblioteki zamykają się liczbą 58.

 

W prezentacji multimedialnym Joanna Krawczyk przedstawiła działalność leskiego DKK od pierwszego spotkania do Jubileuszu 15-lecia.Dyskusyjny Klub Książki to nie tylko propagowanie czytelnictwa, to również szkolenia, m. in. z pierwszej pomocy oraz prężnie działająca grupa teatralna, którą niestety mocno „osłabiła” pandemia Covid-19. Wspomnieniowa prelekcja zaowocowała ciekawą, barwną dyskusją. Panie klubowiczki wspominały spotkania autorskie i związane z nimi, niekiedy bardzo zabawne, sytuacje.

 

Po wspomnień dyskusji, leski klub książki przystąpił do swojej bieżącej działalności. Omawiana była powieść autorstwa chińskiej pisarki – Jung Chang pt. „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin”. Klubowicze, chociaż precyzja wymaga stwierdzenia głównie panie, które w pracy zawodowej bardzo często zajmowały się literaturą, uznały powieść chińskiej autorki za dość trudną w odbiorze, ale niezwykle pożyteczną jeśli ktoś chce lepiej poznać takie zjawisko historyczne jak Rewolucja Kulturalna komunistycznych Chin. Czas ten jest barwny historycznie , ale dla obywateli Chin wspomniana rewolucja to terror psychiczny i fizyczny tworzący tak absurdalne sytuacje, że dla młodych ludzie takie zdarzenia jakie miały miejsce w Chinach podczas rewolucji Mao byłyby nie do uwierzenia. Dyskusja była okraszona sowitym poczęstunkiem ponieważ Jubileusz 15-lecia był zobowiązujący i jego ranga tego wymagała.

 

- Cieszę się niezmiernie - mówiła Joanna Krawczyk , że udało Nam się przejść „razem” przez te 15 lat i jako skromna bibliotekarka mam apel do niektórych pisarzy/pisarek, nie ma ich na szczęście dużo, bardzo proszę aby podróży do Leska i w Bieszczady nie traktowali na zasadzie odkrywania nowych lądów przez Krzysztofa Kolumba, bo Bieszczady to przepiękny zakątek Polski, w którym również się czyta i to nie mało!

 

Remigiusz Ogonowski- ®

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: