Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Makowa spódnica"; "Gorzko, gorzko"

11-09-2022

Sierpień pod znakiem pięknych okładek.

 

Są takie książki, do których przeczytania zachęcają okładki. Sierpniowe lektury DKK właśnie do takich należały.

 

„Makowa spódnica. Jak kamień w wodę” była dla większości czytelników pierwszym spotkaniem — jak się okazało, niezwykle udanym — z twórczością Zofii Mąkosy. Akcja powieści toczy się w XVII wieku. Nosząca tytułową makową spódnicę Dorota, córka zielarki Wigi z Karge zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Kobiety przez swoje pochodzenie oraz wykonywane zajęcie nie są zbyt lubiane w wiosce. Do Karge przybywa także Baltazar von Lest, który na prośbę kuzyna ma się zająć jego majątkiem. Mężczyzna szybko przyzwyczaja się do codzienności w Karge, nawet kiedy na miejscowość spada seria nieszczęść.

Klubowiczom przypadł do gustu sposób opowiedzenia historii oraz przystępny język. Przy lekturze łatwo można było zapomnieć, że jest to współczesna książka. Bez trudu można było się wczuć w klimat tamtego okresu, bo został przez autorkę dobrze dopracowany (Zofia Mąkosa jest emerytowaną nauczycielką historii). Wszyscy z niecierpliwością będą wypatrywać drugiego tomu, zaciekawieni, jak potoczą się dalej losy bohaterów.

 

Druga z omawianych książek nie sięgała tak daleko wstecz. „Gorzko, gorzko” Joanny Bator obudziła w czytających skrajne emocje. To historia czterech kobiet z różnych pokoleń: prababki Berty, babki Barbary, matki Violetty i jej córki Kaliny, która jest jednocześnie narratorką. Historie kobiet przepełnione są goryczą, rozpaczą i przemocą. Złe decyzje Berty, Barbary i Violetty doprowadzają w do serii zdarzeń, które rzutują na życie kolejnego pokolenia. W rozpaczy kobiety posuwają się do czynów okrutnych. Ich los jest zależny przede wszystkim od mężczyzn i okoliczności historycznych. Dopiero najmłodsza potrafi sama zadecydować o swoim losie.

Lektura skłoniła do refleksji nad przemijalnością i związkami między przeszłością a teraźniejszością. W opinii klubowiczów Joannie Bator udało się coś, czego pragnie każdy pisarz: czytelnik całkowicie wciąga się w opowiadaną historię i nie może odłożyć książki, póki jej nie skończy. Co może stanowić wyzwanie, zważywszy na objętość powieści (ponad 600 stron) i specyficzny sposób narracji, do którego trzeba się przyzwyczaić. Wrzesień na pewno okaże się równie udany lekturowo. Do zobaczenia!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: