Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Akuszerki"; „27 śmierci Toby’ego Obeda”

04-10-2022

Wrzesień na faktach

 

Wrześniowe lektury przyniosły członkom DKK ogrom emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Ale czy nie na tym polega rola literatury, by poruszać czytelnika?

 

„Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej to inspirowana zapiskami prababci autorki historia Franciszki z małopolskiej wsi Jadowniki, która dzięki splotowi wydarzeń i ingerencji swej przybranej matki zaczyna pomagać okolicznym kobietom w porodach. Z czasem uzyskuje możliwość kształcenia się z położnictwa. Napisana z ogromnych rozmachem, z szeroko zakrojonym tłem historyczno-społecznym powieść płynnie łączy wątki fikcyjne z historycznymi. Autorka – z wykształcenia archeolog – dużo pracy włożyła w oddanie klimatu wsi z przełomu XIX i XX wieku. A pracując jako doula (niemedyczna pomoc w ciąży i przy narodzinach) nie miała problemu z naturalistycznym opisywaniem porodów i połogów. Książka wciągnęła – zwłaszcza klubowiczki – bez reszty. Jedna z czytelniczek przyznała, że w trakcie wycieczki odwiedziła opisywane miejsca. 700 stron mogło na początku przerazić, ale w trakcie lektury okazywało się, że nie jest to absolutnie problem. Jedynym właściwie minusem okazywała się liczba bohaterów, którzy pojawiają się w miarę rozwoju akcji, ale dołączone drzewo genealogiczne ułatwiało orientację.

 

Druga z omawianych pozycji – „27 śmierci Toby’ego Obeda” – wciągnęła klubowiczów także, ale było to zaangażowanie zupełnie innego rodzaju. W burzliwej dyskusji padło zdanie dobrze to podsumowujące – w trakcie czytania ma się nadzieję, że to nieprawda. Joanna Gierak-Onoszko opisuje losy dzieci rdzennych mieszkańców Kanady, które w ramach akulturacji do społeczeństwa ludzi białych odbierano rodzicom i umieszczano w placówkach oświatowych prowadzonych przez kler. Maltretowanie, przemoc fizyczna i psychiczna oraz molestowanie seksualne łamało je na resztę życia. Autorka nie szczędzi drastycznych szczegółów, przez co książka zostaje w głowie; zostaje z czytelnikiem towarzyszący lekturze sprzeciw, gniew, bezsilność oraz pytanie: jak tak można? Tytułowy Toby Obed, jeden z ocaleńców opisywanego systemu edukacji doczekał się przeprosin ze strony kanadyjskich władz oraz papieża. Co niestety nie przywróci mu dzieciństwa i nie wyleczy z traumy. A czytelnikom nie pozwoli już patrzeć na zieloną Kanadę bezkrytycznie.

 

A jakie emocje przyniesie październik?

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: