Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Bestiariusz nowohucki" ; "Saga rodu Czartoryskich"

28-11-2022

Listopad w gronie dostojnym i mniej dostojnym

Lektury ostatniego w tym roku spotkania leskiego DKK przyniosły spotkanie z nietuzinkowymi bohaterami. Nagradzany debiut - "Bestiariusz nowohucki" Elżbiety Łapczyńskiej - kusił kolorową okładką. Lata 50., Nowa Huta. Powstaje kombinat, w którym ludzie złamani wojną i obarczeni traumami szukają swojej ziemi obiecanej: prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, człowiek bez twarzy... Nowy człowiek w nowym świecie okazuje się nieudany i popsuty. Galeria półrealnych postaci tworzy przedziwny klimat tej powieści w gatunku soc;realizm magiczny niestety czytelnicy daremnie tej magii szukali. Czytało się opornie, zarówno z powodu trudnego do ogarnięcia języka, stylu jak i przygnębiającej treści. Autorka znalazła swój sposób opowiadania o lokalności i przeszłości, ale jej propozycja nie trafiła w gust klubowiczów, którzy uznali poziom surrealizmu "Bestiariusza" za męczący.

 

Bardzo przychylnie oceniono drugą z omawianych książek - "Sagę rodu Czartoryskich" Zofii Wojtkowskiej. Autorka jest historykiem z wykształcenia i dziennikarzem z zawodu, co znalazło odzwierciedlenie zarówno w aparacie naukowym, bogatym warsztacie pisarskim jak i w lekkości pióra. Spisane wspomnienia żyjących członków rodziny czytało się prawie jak powieść. Doceniono ogrom pracy archiwalnej wykonany przez autorkę, styl narracji i - od strony technicznej - atrakcyjność wydania. Wprawne oczy czytelników wyłapały co prawda sporo przeoczonych błędów korektora, nie zmieniło to jednak faktu, że publikacja warta jest polecenia i czytało się ją z prawdziwą przyjemnością. Rok spotkań minął szybko, jak zwykle przy dobrej lekturze i w doborowym towarzystwie. Przed nami kolejne spotkania i kolejne literackie podróże. Do zobaczenia.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: