Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

"Szaflarska. Grać aby żyć"

21-03-2022

Marcowe spotkanie DKK było bardzo pogodne, ponieważ dyskusja dotyczyła sylwetki Danuty Szaflarskiej kobiety o czarującym charakterze.

 

Danuta Szaflarska to pierwsza powojenna gwiazda filmowa, legenda kina i teatru, bohaterka powstania warszawskiego. Zagrała tysiące ról. Jej życie to najlepszy dowód na to, że aktorska kariera w wieku dojrzałym wcale nie musi wyhamowywać. Była obecna na scenie praktycznie do ostatnich chwil życia. Jej pozytywna charyzma udzielała się nie tylko kolegom po fachu, ale przede wszystkim publiczności, która ją uwielbiała. W biograficznej książce Katarzyny Kubisiowskiej Grać aby żyć opisane zostało nieznane oblicze aktorki, które ukazały osoby z jej najbliższego otoczenia. Poznajemy kobietę, która była nie tylko niezłomna, ale również trudna i zdolna do poświęceń w imię tego, co najbardziej kochała. A najważniejsze było aktorstwo. Książka nie jest przesłodzoną historią ambitnej aktorki, lecz opowieścią o prawdziwej pasji i miłości do życia. Autorka wykorzystuje bardzo często wypowiedzi córek Danuty Szaflarskiej i jej kolegów z TR Warszawa: dyrekcji, aktorów i współpracowników. Wyczerpujące wypowiedzi określające styl, charakter i osobowość aktorki.

 

Na podsumowanie dyskusji obejrzeliśmy również fragmenty dokumentu Doroty Kędzierzawskiej „Inny świat” gdzie Szaflarska z wdziękiem i pasją opowiada o swoim życiu. A jedną z wielu wskazówek aby w życiu być szczęśliwym są słowa Szaflarskiej:

"Miałam bogate życie. Wszystko się przy mnie zmieniało, powstawało. Właściwie jestem szczęśliwa. Bo jeżeli się kocha zawód i może się go wykonywać, to człowiek jest szczęśliwy"

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: