Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

"Gorzko, gorzko"

05-05-2022

 

DKK - 20 kwietnia 2022

"Gorzko, gorzko, błagały na dwa głosy Barbara i Kalina, zaklinając nie tylko osy, ale wszystkie złe moce, które chciałyby nas użreć teraz i w przyszłości i na wieki wieków amen. Gorzko, gorzko, tańczyłyśmy oświetlone blaskiem słońca, które zapadało powoli za górnicze hałdy, wielkie, czerwone i obojętne"

Joanna Bator ponownie zaprasza na Dolny Śląsk, gdzie tym razem przenosi nas do świata czterech pokoleń kobiet, połączonych więzami krwi i demonami zdarzeń z przeszłości. Rzecz się dzieje w uzdrowiskowej miejscowości Görbersdorf, słynącej z pierwszego na świecie sanatorium dla gruźlików a kończy w tym samym miejscu prawie wiek później. Poznajemy losy czterech kobiet, które zdane były wyłącznie na siebie. Wspólnym mianownikiem, dla każdej bohaterki są ich traumatyczne przeżycia. Brak samoakceptacji, przemoc domowa, choroba psychiczna. Kim one są? Prababka Berta, która została naznaczona piętnem morderczyni. Jej córka Barbara, która starała się być jak najmniej dostrzegalna. Przebojowa Violetta, goniąca za nieprecyzowanymi marzeniami. I relacjonująca rodzinną historię, pozornie zdystansowana wobec przodkiń Kalina.

„Gorzko, gorzko” to nie tylko fascynująca i refleksyjna historia. To również językowa uczta, podczas której uważnie i niespiesznie smakuje się słowa, pojedyncze zdania i całe, obszerne, fragmenty opowieści. Autorka posługuje się pięknym, plastycznym językiem, którym jak pędzlem maluje historie z pogranicza baśni i rzeczywistości. Autorka  zafundowała czytelnikowi paletę emocji. Nie jest to powieść, którą pochłania się w jeden wieczór. Lektura tej powieści wymaga skupienia i namysłu.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: