Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lubeni

"Nasz azyl"

06-06-2022

Nasz Azyl – Marta Józefczyk

 

Autorka z zawodu jest bibliotekarką i animatorką kultury. Napisała książkę o wojnie którą omawialiśmy na kwietniowym spotkaniu naszego Gangu Czytelniczego. "Nasz Azyl" to opowieść o bohaterskiej działalności Antoniny i Jana Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej nieśli pomoc ukrywającym się Żydom, dając im schronienie w swoim domu i w opustoszałych pomieszczeniach warszawskiego zoo. W tę konspiracyjną działalność na równi z rodzicami zaangażowany był ich kilkuletni syn Ryszard – Ryś , który zanosił ukrywającym się ludziom jedzenie i pomagał jak umiał. Niewielu z nas na myśl o wojnie zastanawia się, co działo się w tym ciężkim czasie ze zwierzętami. Podczas II wojny światowej ogród został niemal całkowicie zniszczony, przekształcony częściowo w hodowlę świń, a częściowo w miejsce wypoczynku i spacerów. Jednak willa stojąca na jego terenie stała się siedzibą dobra i pomocy. W myśl zasady, że „najciemniej pod latarnią”. Pani Marta opowieść oparła na faktach, wydarzeniach i postaciach autentycznych.

 

Historia jest pełna wzruszeń, nam współcześnie żyjącym daje dużo do myślenia. To książka o trudnych czasach i pięknych ludziach. Podczas spotkania zastanawialiśmy się czy my zachowalibyśmy się podobnie, czy mielibyśmy tyle odwagi i siły by ratować drugiego człowieka. Pojawiły się nawet głosy, że książka powinna zostać lekturą. Obejrzeliśmy również dwa filmiki przybliżające nam postaci Jana i Antoniny Żabińskich i te nieludzkie czasy. “Nasz azyl” pokazuje, jak wielkie serce może mieć człowiek w tak trudnym czasie. Opowiada o solidarności międzyludzkiej i o niezwykłej więzi między zwierzętami i ludźmi. Małżeństwu udało się uratować ok.300 osób! Za swoją działalność zostali odznaczeni medalem “Sprawiedliwi wśród narodów świata”. Polecamy tę pozycję nie tylko miłośnikom historii.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: