Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

„Żniwiarz”

04-11-2022

Recenzja Wiktorii Szelest: „Żniwiarz” – Paulina Hendel

 

Październikowy klub książki skłonił mnie do sięgnięcia po książkę polskiej autorki, czego zbyt często nie robię. A jednak, do "Żniwiarza" Pauliny Hendel podeszłam z dużą ciekawością - opis brzmiał ciekawie, słyszałam też na temat tej książki dużo dobrego. Bardzo się jednak rozczarowałam.

 

Zacznijmy od początku. Główną bohaterką powieści jest Magda; młoda kobieta, wciąż mieszkająca z rodzicami, różniąca się od swoich rówieśników, której nie zadowala normalne życie. Tak samo ważnym bohaterem książki jest jej wuj, Feliks, będący tytułowym Żniwiarzem. Bohaterowie są całkiem dobrze zbudowani, mają złożone charaktery i ciekawie opisaną relację. Skoro jest tak dobrze już na etapie bohaterów, to w takim razie co mnie tak rozczarowało? Cała reszta. Po pierwsze, wątek mitologii słowiańskiej. Po opisie książki miałam nadzieję na coś więcej - głębsze opisy, więcej stworzeń, pełne akcji polowania. Niestety, został on potraktowany po macoszemu. Kilka potworów na krzyż, wątek polowań zepchnięty na drugi plan, brak głębszego wejścia w ten świat mitologii słowiańskiej, jakiego oczekiwałam. Po drugie, niezwykle niespodziewany i ważny zwrot akcji w fabule. Tak niezwykle niespodziewany, że domyśliłam się go w połowie książki. Przeprowadzony bardzo źle, płasko. Podczas jego czytania, nie można było poczuć żadnych emocji. Czytało się ten opis szokujących wydarzeń i czuło powalającą obojętność.

 

A jednak, mimo tych minusów i rozczarowań, nie uważam tej książki za złą. Nie jest dobra, to prawda, lecz zdecydowanie czytałam gorsze. Prawdopodobnie kiedyś nawet zdecyduję się na przeczytanie kolejnych części, lecz na pewno nie szybko. Może w którejś ze swoich innych powieści Paulina Hendel zdoła mnie zaskoczyć?

 

W październikowym spotkaniu DKK dla młodzieży udział wzięło 10 klubowiczek.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: