Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

„Żony nazistów”

12-06-2022

25 lutego 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmowy była książka „Żony nazistów” Jamesa Wylli’ego.

 

Książka przybliża sylwetki Margaret Himmler, Magdy Goebbels, Carin i Emmy Goring, Ilse Hess, Liny Heydrich i Gerdy Bormann. Śledzimy losy kobiet przez pryzmat chronologii, począwszy od lat dwudziestych, kiedy to ruch nazistowski dopiero się rozwija, następnie lata trzydzieste, dojście do władzy Hitlera i doprowadzenie do II Wojny Światowej. Kobiety te żyły w luksusie i przepychu. Z zaangażowaniem reprezentowały wzór nazistowskich żon, córek i matek. Rywalizowały między sobą o względy Hitlera i tytuł pierwszej damy Rzeszy. Na końcu książki ukazane są losy tych kobiet już po upadku Hitlera i na tle nowej rzeczywistości.

 

Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książkę czyta się bardzo dobrze, aczkolwiek nie jest ona wolna od mankamentów. Autor uszeregował zdarzenia w sposób chronologiczny, co być może pomaga w aspekcie historycznym. Niestety wprowadza pewien chaos utrudniający zapamiętanie bohaterek. Na pewno pomocna byłaby większa ilość zdjęć– tych w tekście jest niewiele. Jeśli chodzi o fabułę, to tytułowe żony momentami stają się tłem dla historii o swoich mężach, a to one miały tu grać pierwsze skrzypce. Pomimo tych „niedociągnięć” książkę czyta się bardzo dobrze.

 

Wydawałoby się, że temat wojny został dogłębnie opisany, jednakże spojrzenie na ten wycinek dziejów z perspektywy kobiet rzuca nowe światło na historię. Sama tematyka tych burzliwych dziejów historii jest wciąż potrzebna, aby przypominać i przestrzegać.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: