Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nisku

"W gazetach tego nie napiszą"

19-04-2022

Dnia 7.04.2022 r. na spotkaniu dkk była omawiana książka ukraińskiego pisarza Tarasa Prochaśki pt.’’W gazetach tego nie napiszą’’. Autor w swojej powieści prowadzi czytelnika przez stepy ukraińskie jako krainy zamkniętej masywem Karpat, trudnej do odgadnięcia i zrozumienia.

Biedny tułacz ukraiński nosi torbę zwaną biesagi, w której wszystko się zmieści i wszystko się przyda, to co się do niej wrzuci, pozbierane po drodze.

Ukraina ze względu na sprzyjający klimat bogata jest w roślinność, sady i ogrody, a także lasy. Ludność wyznaje pogańskie obrzędy a chrześcijaństwo zostało im narzucone.

Dwuwiara tworzy bezpaństwowość, a bandytyzm jest formą wspólnoty, od której zależą sukces lub porażki, natomiast wiedźmy łagodzą konflikty zamiast pracować nad sobą. Czary są bliższe od bożej sprawiedliwości. Ukraina jako kraj z bogatą historią poszukuje odpowiedzi na pytanie kim jest i dokąd zmierza?

Dawna Ukraina już nie istnieje, a nowe państwo należy od nowa odtworzyć jako cel nadrzędny lecz przeszłość zasłoniła przyszłość.  Rozpoczęcie własnego życia bez opieki rodziców jest ciągle problemem. Powielanie i kopiowanie cudzej mody i nawyków nie trwa długo, by po niedługim czasie powrócić do prostych sprawdzonych tradycji, tak więc chęć przynależności do Europy nie powinna kojarzyć się z imitacją i powielaniem cudzego lecz postąpieniem wg. własnego przekonania.

 

Autor opisuje podróżowanie po Ukrainie np. Chustu na Zakarpaciu. Na tych terenach  wciąż pisankarki malują pisanki w różne kwiatki, pajączki, trójzęby, gwiazdeczki, dzwony itd., a wieś Nyżni Sełysza słynie z produkcji serów i grupy Hudaki, w której grają i śpiewają miejscowi ludzie. Wieś także znana jest z produkcji mleka najwyższej jakości. To sentymentalny powrót do kraju jezior, lasów, zakątków bliskich sercu, obcych innym krajom.

Ziemią bliską autorowi jest Polesie ze starymi drewnianymi chałupami, ogromnymi pastwiskami, wysokimi grubymi drewnianymi krzyżami, lasami dębowymi i węgorzami łowionymi starodawną metodą za pomocą żaków. Krajobraz Ukrainy pełen jest opowiadań ciepłych, spokojnych, nostalgicznych z mieszaniną języków i narodowości np. Ormian, Żydów czy Polaków

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: