Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nisku

"Czerwona pigułka"

26-10-2022

Dnia 21.10.2022 r. na spotkaniu dkk omawiana była książka Hari Kunzru pt.’’ Czerwona pigułka’’. Powieść zaczyna się od rozstania pisarza, mieszkającego w Nowym Jorku, z rodziną i wyjazdu na stypendium do berlińskiego Ośrodka Deutera. Celem bohatera jest poszukiwanie własnego lirycznego’’ja’’ w sprzyjających warunkach. Willę nad jeziorem, gdzie trafia bohater,  zamieszkują też inni pisarze i naukowcy, aby móc swobodnie tworzyć. Jednak atmosfera panująca w domu dla twórców nie odpowiada młodemu pisarzowi i sprawia, że bohater nie wnosi nic nowego do swojej pracy naukowej, w przeciwieństwie do innych stypendystów.

 

Poszukiwanie lirycznego’’ja’’ nie wychodziło, wręcz nie istniało i tworzyło wewnętrzny chaos w psychice bohatera. Nużące godziny spędzone przy komputerze spowodowały, że pisarz przeniósł się do swojego pokoju w poszukiwaniu spokoju i wyciszenia. Sytuacja pogarszała się wraz z pobytem w willi Deutera. Po czasie okazało się, że pomieszczenia są obserwowane a on nagrywany, co wywoływało u bohatera myśli o porzuceniu Ośrodka. Swoją pracę twórczą przeniósł więc do pokoju, ale i tam było podobnie. Młody pisarz spędzał czas na oglądaniu serialu o policjantach pt.”Życie na gorąco’’. Zajęcie zabijało nudę, ale też powodowało zamartwianie się o rodzinę i jej bezpieczeństwo. Pobyt w Ośrodku z biegiem czasu wywołał rozdrażnienie u bohatera, wręcz poczucie horroru psychicznego, a niedopasowanie do sytuacji i wymogów umowy zawartej z Ośrodkiem, zaprzeczyło zasadzie tolerancji i wspólnotowości.

Książka "Czerowna pigułka" opowida o zagubieniu, braku intymności, o utracie tożsamości na rzecz podporządkowania się regułom totalitaryzmu.

 

Ewa Kiełb

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: