Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"Rzeszot"

17-10-2022

Poczytna nowela górnicza "Rzeszot" autorstwa Bartosza Sadulskiego - gbura i ladaco była przedmiotem dyskusji na spotkaniu DKK. Części czytelników lektura powieści sprawiła przyjemność, pozostali przeczytali tylko początkowe rozdziały. Niemniej jednak każdy uczestnik spotkania wziął udział w dyskusji.

 

Bohaterem powieści jest Pan Podedworny, z jednej strony fifak, strojny pidpanek i szałaput, z drugiej światowiec i panisko. Pochodził z Galicji, o jego rodzinie nic nie wiadomo. Po klęsce powstania listopadowego błąkał się po Europie i uczył się języków. Na emigracji zawarł znajomość z czołowymi przedstawicielami romantyzmu: Słowackim, Mickiewiczem, Towiańskim, Dickensem: natomiast utwory Byrona tłumaczył (prawie dając początek nowej polskiej szkole translatorskiej). Po bitwie pod Gdowem został aresztowany i osadzony wraz ze swoim serdecznym przyjacielem, poetą Bartłomiejem Saskim w więzieniu we Lwowie, gdzie poznał Ignacego Łukasiewicza rzeszowskiego pomocnika aptekarskiego. Saski przed śmiercią zapisał mu rodzinną ziemię w Dominikowicach koło Gorlic. Podedworny nie zastanawiając się długo powrócił do Galicji. Odkrył złoża ropy w Siarach, wykonał pierwszy szyb naftowy na świecie, słowem ogarnął go górniczy zew. Doszedł tam, gdzie chciał dojść.

 

Pan Podedworny to oczywiście postać całkowicie fikcyjna. A powieść to biografia romantyczna Podedwornego - indywidualisty , jednostki wyrastającej ponad przeciętność, światowca, nienasyconego sybaryty i rzutkiego inwestora o nieograniczonych zasobach. Autor zawarł w niej grzeszki i śmiesznostki okresu polskiego romantyzmu. Chęć bycia w centrum wszelkich wydarzeń i odgrywania w nich niezwykłej roli. Podedworny chwali się wszystkim szpilką otrzymaną od Mickiewicza. Sam jeden ratuje Kraków przed pożarem. Na swoich włościach buduje wieżę, z której na wszystko patrzy z góry na swoich robotników i cały świat.

 

Nie wszystkim czytelnikom odpowiadał sposób prowadzenia narracji w “Rzeszocie”. Klubowicze wprawdzie docenili autora za znajomość historii XIX wieku i swobodę w łączeniu faktów historycznych ze sobą. Jednak ten typ prozy wymaga niezwykłej czujności, gdyż autor niejednokrotnie wyprowadza czytelnika w pole, tocząc z nim swego rodzaju grę. Powieść naszpikowana jest ogromem szczegółów i dygresji, co w znaczący sposób spowalnia tempo czytania. Czytelnicy czuli się tym przytłoczeni. Powieść uruchomiła jednak falę wspomnień. Jedna z czytelniczek przypomniała sobie, że w jej szkole podłoga była pomalowana skałolejem. Inna z kolei używała nafty w charakterze samoopalacza. Babcia kolejnej nieraz spotkała Klobassę, wspólnika Łukasiewicza.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: