Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"William”

18-11-2022

"William” Elizabeth Strout jest trzecim tomem cyklu powieściowego “Lucy Barton”. Dwie klubowiczki zdołały przeczytać cały cykl. Powieść została dobrze przyjęta przez klubowiczów. Choć nie zabrakło uwag krytycznych, dotyczących stylu, nieciekawej fabuły i postaw moralnych bohaterów.

 

Bohaterka powieści Lucy Barton ma 63 lata. Pochodzi z bardzo biednej i bardzo dziwacznej rodziny. Wychowywała się w prawie całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. W jej domu nie było nawet telewizji. Z tego powodu nic nie wie o kulturze masowej i poczucie braku jej znajomości nigdy jej nie opuszcza. W domu nie było też lustra. Lucy czuje się jakby nie istniała na świecie, czuje się niewidzialna. Matka zajmowała się szyciem. Ojciec obsługiwał maszyny rolnicze. W czasie II wojny światowej walczył w Niemczech. Cierpiał na poważny zespół stresu pourazowego. Chociaż Lucy uważa, że to z matką było coś nie tak. Nigdy nie przytulała własnych dzieci, nigdy nie powiedziała im, że je kocha. Mimo niesprzyjających warunków, dzięki pomocy szkolnej pedagog, Lucy wyjeżdża na studia. Po opuszczeniu domu wraca do niego tylko dwa razy, by przedstawić rodzicom przyszłego męża i po śmierci rodziców by spotkać się z siostrą i bratem. Obie te wizyty przysporzyły jej tylko dodatkowych cierpień. Głównym tematem “Williama” jest izolacja. Lucy nigdy nie miała poczucia przynależności do jakiejkolwiek grupy. Jej drugi mąż David też był wychowywany w izolacji od świata zewnętrznego. Kolejny temat to prowincjonalność. Lucy dorastała w maleńkim Amgash w Illinois. Całe dzieciństwo spędziła wśród ciągnących się po horyzont łanów kukurydzy i soi. Pośrodku pól rosło drzewo, które przez wiele lat uważała za swojego przyjaciela. Teściowa Lucy, matka Williama, spędziła dzieciństwo w jeszcze biedniejszym domu niż dom jej synowej. Samotność to kolejny problem poruszony w powieści. Lucy od dziecka uwielbiała czytać. Dzięki książkom nie czuła się samotna. Od zawsze wiedziała, że jest pisarką. Zawodową pisarką została po ukończeniu kursu dla pisarzy. Po zdobyciu popularności zaczyna jeździć na spotkania autorskie po całym kraju. Ale na początku nigdy nie wiedziała co ma robić. Wszyscy wydawali się tacy obyci w świecie, wszyscy wiedzieli, co robić. Ona zawsze czuje się niezręcznie. Autorka w “Williamie” pisze o codziennym życiu bohaterów. Nie ma tu żadnych epokowych wydarzeń czy niezwykłych uniesień. Tylko zwykłe, szare życie. Niemniej jednak widoczne jest tło społeczne, obyczajowe i historyczne. Bohaterowie należą do określonych warstw społecznych. Zmagają się ze swoimi problemami. Nie mówią jednak o nich wprost. Uważam, że pisarz powinien opisywać to, co się dzieje na świecie, zdawać raport z ludzkich zachowań, ale nie bawić się w sędziego oceniającego czyjąkolwiek moralność - tak o swoich bohaterach mówi Elizabeth Strout.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: