Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

“Krótka wymiana ognia”

19-05-2022

“Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej to portret starzejącej się kobiety - poetki Romy Dąbrowskiej. Toczy ona nierówną walkę ze starzejącym się ciałem, które nie daje już przyjemności, za to daje ból i cierpienie. Dla jednej z czytelniczek to smutny portret samotnej kobiety, w życiu której brakuje mężczyzny. Dla innych to powieść o kobiecie nazbyt skupionej na własnej seksualności. Zyta Rudzka to pisarka ciała, starości, demencji, odchodzenia. Jak powiedziała w wywiadzie dla “Polityki” w “Krótkiej wymianie ognia” chciała starą kobietę wyprowadzić z klatki dla starej kobiety, pokazać że kobieta może być taką, jaką chce być.

 

W powieści mamy też pokazaną relację matka - córka. Matka głównej bohaterki, mamulka, mieszka na wsi i rozmawia ze studzienką. Opowiada studzience całe swoje życie - Studzienko, ty wiesz, jak było. Tworzy dziecięce wierszyki - mam sto latek, sto i pół, sięgam bródką ponad stół. Z córuchą barbeluchą, które jest uczona ale nieudaano ma bardzo chłodną relację. Wzajemne kontakty między nimi wynikają raczej z obowiązku, niż potrzeby głębszej relacji. Roma też ma córkę, Zuzankę, świetnie zapowiadająca się pianistkę. Zuzanka w wieku osiemnastu lat porzuca granie i znika z domu. Informuje rodziców by jej nie szukali. Przez życie Romy przewinęło się wielu mężczyzn. Z żadnym jednak nie związała się na stałe. No zramolała seksualnie jestem i jakby nadal rozzmysłowiona, i nikogo. Tylko były mąż odwiedza ją od czasu do czasu przynosząc słoik zupy.

 

Klubowiczki zwróciły uwagę na język powieści. Na krótkie zdania, które kryją w sobie ogromną ilość treści. Pisarka w wywiadzie dla Dwutygodnika mówi : Ja właściwie piszę przepisując. [...] tak, by uzyskać krótkie zdania, a krótkie zdania długo się pisze.[...] Chciałam oddać oddech bohaterki, rytm starszej osoby, rwany, zdyszany, często lękowy, tę mieszaninę dezorientacji geograficznej, genealogicznej i historycznej.

 

“Krótka wymiana ognia” bardzo podobała się tylko dwóm czytelniczkom, pozostałym przeszkadzały opisy seksualności głównej bohaterki. Skrótowy styl pisania też nie przypadł do gustu wszystkim klubowiczkom. Nie przeszkodziło to jednak w dyskusji, która była bardzo ożywiona. Jako, że książka traktowała o cielesności, moderatorka poprosiła czytelniczki, by każda samej sobie powiedziała komplement. Panie nie miały z tym żadnego problemu :)

 

Polityka, 2019, nr 37, s. 84-85 https://www.dwutygodnik.com/artykul/7740-czas-na-inne-piosenki.html

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: