Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przemyślu

"Muza"

12-06-2022

Dyskusyjny Klub Książki poleca powieść Jessie Burton „Muza”

 

2 maja 2022 r. w Czytelni Głównej przemyskiej biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o powieści brytyjskiej pisarki Jessie Burton pt. „Muza”.

 

Pierwsza powieść pisarki - „Miniaturzystka", wydana w 2014 r., okrzyknięta została jednym z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat i przeszła do historii Targów Książki w Londynie. Pod presją sukcesu powstawała więc druga powieść autorki - „Muza”, która wydana w 2016 r. również zyskała popularność, trafiła m.in. na listę bestsellerów dziennika „New York Times".

 

Tematem przewodnim powieści jest świat wielkiej sztuki oraz ogromne namiętności, a wszystko to rozgrywa się wokół obrazu, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie i elektryzuje środowisko marszandów, podejrzewających, że jest to zaginiony podczas wojny obraz młodego hiszpańskiego artysty z lat trzydziestych XX wieku. Akcja książki prowadzona jest dwutorowo. Mamy w powieści fascynującą historię z roku 1936, która rozpoczyna się w Andaluzji, gdzie wiedeński Żyd - Harold Schloss, zajmujący się sprzedażą dzieł sztuki, zamieszkuje z piękną żoną Sarą i uzdolnioną córką Oliwią, która w tajemnicy przed najbliższymi maluje. Historia ta łączy się z losami obdarzonej talentem literackim Oddelle Bastein - imigrantki z Trynidadu, która zaczyna pracę w renomowanej londyńskiej galerii sztuki Instytutu Skeltona. Elementem łączącym jest oczywiście ów tajemniczy obraz, który przedstawia dziewczynę trzymającą odciętą głowę swojej siostry oraz lwa, szykującego się do zabójczego skoku...

 

Kwintesencją lektury może być wyjęty z niej cytat: Dzieło sztuki odnosi sukces tylko wówczas, gdy jego twórca ma wiarę, która powołuje je do istnienia.

 

„Muza” to pięknie napisana, wielowątkowa powieść, która zaciekawia, a nawet porywa czytelnika w świat sztuki i artystów, oddając atmosferę czasów, w których się rozgrywa – pełnych niepokoju i napięć. Polecamy lekturę drugiej powieści Jessie Burton.

 

K.S.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: