Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przemyślu

„W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim”

27-10-2022

DKK poleca poruszającą powieść Josteina Gaardera pt. „W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim”

 

26 września w Czytelni Głównej PBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą, o której dyskutowano była powieść norweskiego pisarza Josteina Gaardera pt. „W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim”. Pisarz jest autorem popularnych powieści dla młodzieży i dorosłych, a międzynarodowe zainteresowanie zyskał w 1991 r. wydając wprowadzenie do filozofii dla młodzieży pt. „Świat Zofii”.

 

Czytanie dobrej powieści sprawia przyjemność. Można podglądać, podsłuchiwać, iść za bohaterami powieści krok w krok. Można nawet zaglądać w ich myśli. I to zdarzyło się w powieści „W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim”. Ta książka mnie wzruszyła, bo byłam tam razem z nimi.

 

Bohaterowie na moich oczach: dojrzewali, zmieniali się, zbliżali się do rozpadu i śmierci. Dobra powieść zostawia po sobie wiele pytań. I to właśnie zdarzyło się po lekturze, a potem dyskusji o książce Josteina Gaardera. Bohaterowie powieści: Erin i Albert poznają się mając po 19 lat. Cudowne spotkanie, ten jeden uśmiech otworzył w nich „coś” co sprawiło, że zaczęła pisać się baśń ich życia.

 

Mała chatka, lśniące jezioro i uczucie, jakby znali się od zawsze. Złotowłosa Erin staje się partnerką Alberta na „dobre i na złe”. Ale tak jak wielu z nas, ciesząc się życiem popełniają błędy, zdarzają się małe grzeszki. Ale są ze sobą szczęśliwi. Baśń ich życia pisze się nadal, choć w trochę bardziej mrocznej wersji.

 

W pewnym momencie „los powiedział” sprawdzam waszą siłę – choroba Alberta, diagnoza jest druzgocąca. Do głowy Alberta przychodzą szalone myśli. On już wie, że ma czas ograniczony. Postanawia przelać swoje myśli na papier, chce odbyć pisemną spowiedź. Szaleje w nim „orkan myśli” i wciąga go w kołowrót cierpienia. Pojawiają się też straszne pytania. Czy muszę przeżywać te ostatnie upokarzające miesiące? Czy mogę sobie pozwolić na własnoręczne zakończenie tego wszystkiego. I wtedy zdarza się jakby „cud”. Zjawia się ktoś, i po tej wizycie Albert powie: „W moim umyśle powstały nowe myśli – przypominające małe nasionka – wspomagającego się procesu pogodzenia się z losem.”

 

Ta opowieść nas uczy tego, jak ważny w naszym życiu jest drugi człowiek i jak dobrze być pewnym, że nie jesteśmy sami. Są takie sprawy, na które nigdy nie jesteśmy przygotowani. Ta powieść opowiada również o złożoności ludzkiej psychiki. W kontekście lektury można zadać pytanie „Jak wiele możemy wybaczyć?”

 

Ta krótka i piękna opowieść o śmierci, przemijaniu, decyzjach i przynależności jest przede wszystkim o tym, że nasze życie jest w sam raz - nie za duże, nie za małe.

 

Lidia Kiełczyńska, DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: