Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przeworsku

Spotkanie autorskie z Marią Paszyńską

04-11-2022

W listopadowy wieczór w czytelni biblioteki , w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki odbyło się spotkanie autorskie z Marią Paszyńską. Znana jest szerokiemu gronu czytelników przede wszystkim z bardzo poczytnych historycznych sag. Jej cykle ”Owoc granatu”- tragiczna historia sióstr z kresów, „Wiatr ze wschodu”- historia miłości Ukrainki i Polaka, czy „Cień sułtana”- opowieści z imperium osmańskiego pełne bitew, zdrad i intryg mają dużo wielbicieli.

 

Zanim bohaterka naszego spotkania rozwinęła skrzydła jako pisarka była prawnikiem, przewodnikiem po Warszawie a także przygotowywała felietony dla serwisów internetowych i stacji telewizyjnych. Po udanym debiucie powieściami o Warszawie powstały kolejne i ta młoda autorka ma w swoim dorobku już ponad 20 książek. Porusza w nich trudne tematy społeczne, narodowościowe, konfrontuje czytelników z problemami dobra i zła. A najważniejsi w jej powieściach są bohaterowie, ci autentyczni i wymyślone postacie na tle rozgrywającej się historii. Pani Maria opowiadała czytelnikom o tym jak ważne dla niej w pisaniu powieści są fakty historyczne, o sposobie pisania – pisze bowiem wszystkie książki ręcznie, bo w ten sposób najlepiej przekazuje swoje myśli. Nie lubi pojęcia wena twórcza, uważa, że pisanie to praca i pisze oddając się temu zajęciu do końca. A remedium na brak pomysłów jest odpoczynek. Nie lubi też pisać o czasach współczesnych i nigdy nie napisze kryminału. Opowiadała o znaczeniu historii w jej życiu, współpracy z wydawnictwem. Zdradziła też co nieco ze swojego prywatnego życia. Maria Paszyńska jest osobą bardzo żywiołową i emocjonalną, takie też były jej wypowiedzi. Czytelnicy, uczestniczący w spotkaniu wychodzili zadowoleni, autorka też przesłała nam podziękowanie. A kilkanaście egzemplarzy najnowszej książki „Listy do gestapo” zostało wykupionych i do pisarki ustawiła się kolejka po autograf.

 

Spotkanie finansowane było przez Instytut Książki, dziękujemy wszystkim jego uczestnikom.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: