Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

Komiksy naszego dzieciństwa

10-12-2022

Spotkanie komiksowego DKK „Słowo i kreska” – komiksy naszego dzieciństwa – relacja z Filii nr 20

 

7 grudnia w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się ostatnie spotkanie komiksowego DKK „Słowo i kreska” w roku 2022. Tym razem dyskusja była wyjątkowa, specjalna - dotyczyła bowiem komiksów naszego dzieciństwa.

 

Nawet jeśli w wieku dorosłym nie za bardzo ktoś ma czas czy ochotę zaglądać do komiksowych historii, prawda jest taka, że w dzieciństwie trudno było uciec od graficznych opowieści. „Tytus, Romek i Atomek”, „Kajko i Kokosz”, „Smerfy” czy „Kaczor Donald” – te tytuły towarzyszyły nam od najmłodszych lat. Czasem nawet kreskówki wyświetlane w telewizji w paśmie Dobranocek były tworzone na podstawie właśnie istniejących już komiksów czy japońskiej mangi. Nasze spotkanie jednak w dużej mierze poświęciliśmy wspaniałym Muminkom. Ach, te sympatyczne, nie śpieszące się trolle i filozofujący Włóczykij, w którym podkochiwały się małe dziewczynki pokolenia lat 90-tych. Buka wywołująca u jednych strach, a u drugich współczucie, która teraz jest bohaterką internetowych memów. No i oczywiście Mamusia Muminka skrywająca w swej czarnej torebce chyba każdy drobiazg świata. Kiedyś Muminki zachwycały nas w postaci ilustracji czy serii animowanej, ale od 2021 roku możemy także poczytać o ich przygodach w komiksie.

 

Poza nostalgicznym rozmarzeniem, podczas naszej dyskusji poruszyliśmy także historię Tove Janson. Dlaczego autorka Muminków postanowiła sama jako jedna z pierwszych stworzyć pasek komiksowy o przygodach swych bohaterów? W jakich trudnych czasach powstały hipopotamowe trolle i dla czyjej radości? Za co doceniamy nie tylko pióro, ale też kreskę ilustracji do książek o Muminkach? Rozmowa była niewątpliwie ciekawa - prowadziła wręcz do porównania Muminków do innych bajkowych czy komiksowych postaci, a zakończyła się na twórczości takich gigantów jak Pixar czy Disney. Jak przedstawia się dziecięcy rynek animacji i opowieści graficznych? Czy dorosły może znaleźć w nim coś dla siebie?

 

Jak zwykle dziękujemy naszym klubowiczom za niesamowite spotkanie pełne literatury, sztuki i tym razem także nostalgicznych przemyśleń. Dziękujemy także Karolowi Jesiołkiewiczowi za wyjątkową niespodziankę w postaci kartki ze świąteczną ilustracją własnego rysunku. Do zobaczenia w styczniu!

 

Sylwia Wierzbińska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: